• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany – ponton z Polski wyrówna dno pod segmenty

Opublikowano: 26-04-2024 Źródło: Femern A/S

Na duńskiej wyspie Lolland w Rødbyhavn rozpoczęto przygotowania do układania w dnie morza segmentów najdłuższego na świecie tunelu zatapianego Dania–Niemcy. Trwa usuwanie wału przed portalem, do portu roboczego dotarł wielofunkcyjny ponton polskiej produkcji, który ułoży żwir w wykopie.


Wielozadaniowy ponton ułoży żwir w wykopie. Fot. Femern Wielozadaniowy ponton ułoży żwir w wykopie. Fot. Femern

Zatapianie wielkich segmentów tunelu podmorskiego będzie wymagało stabilnego podłoża w wykopie w dnie morza (jest już gotowy). Pierwszy element ma zostać posadowiony jeszcze w tym roku. Zaczęły się przygotowania do tej operacji.

Fot. Femern Fot. Femern

Do portu roboczego w Rødbyhavn dotarł wyprodukowany na zamówienie wielofunkcyjny ponton (ang. multi-purpose ponton – MPP). Jest unikatową jednostką, powstał w gdyńskiej stoczni Crist, a w wykopie ułoży równą warstwę żwiru, na którym będą umieszczane segmenty tunelu zatapianego. Jest wyposażony w specjalne narzędzie zasypowe, zdalnie sterowane, które można opuścić na 46 m poniżej linii wodnej. Sam kadłub ma 130 m długości, a z pasami transmisyjnymi – 149 m. Całkowita szerokość to ponad 48 m, a zanurzenie przekracza nieco 5 m. Dwa zasobniki pomieszczą łącznie 14 tys. ton żwiru.

Fot. Femern Fot. Femern

Podczas pracy narządzie zrzutowe będzie rozprowadzać żwir, poruszając się z boku na bok, podobnie, jak to wygląda w drukarkach 3D.

Usuwanie wału tymczasowego przed portalem tunelu. Fot. Femern Usuwanie wału tymczasowego przed portalem tunelu. Fot. Femern

By segmenty tunelu zostały odholowane na morze, konieczne jest usunięcie tymczasowego wału znajdującego się przed portalem w Rødbyhavn. Prace już trwają, w ciągu około dwóch tygodni usunięto niemal jedną trzecią tego obiektu. Gdy powstanie swobodne przejście dla elementów tunelu, będzie można rozpocząć ich transport. W tym roku zostanie zatopiony i połączony z portalem pierwszy z nich.

Fot. Femern Fot. Femern

Najdłuższy tunel zatapiany (18 km) zostanie otwarty w 2029 r. Pojazdy przejadą nim w 10 min, a pociągi w 7 min.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany: wykop podmorski pod segmenty gotowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!