Gliceryna, głównie dzięki swoim dość unikalnym właściwościom chemicznym, znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, w tym w tekstyliach i motoryzacji. Cechuje się z jednej strony skutecznością, a z drugiej przystępnością cenową, dlatego także co roku jego udział w rynku rośnie z roku na rok i nie zanosi się tu na żadną zmianę. Dowiedz się, jak ten składnik wpływa na te dwa kluczowe sektory przemysłu z naszego artykułu i poznaj jego zalety na życiowych przykładach.
Fot. Centro-Chem
Gliceryna w przemyśle tekstylnym – najważniejsze zastosowania
Gliceryna odgrywa istotną rolę w przemyśle tekstylnym. Ma przede wszystkim pożądane w przemyśle właściwości zmiękczające i ochronne; dodawana do procesów obróbki włókien skutecznie podnosi ich jakość, poprawia elastyczność i zwiększa trwałość. Co więcej, wykazuje także działanie antystatyczne, zatem bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia problemów związanych z elektryzowaniem się materiałów. Natomiast właściwości zapobiegające zamarzaniu sprawiają, że tekstylia są chronione w trudnych warunkach pogodowych – wtedy, gdy mogą tracić swoje pierwotne właściwości. Jak więc widać, składnik ten w przemyśle tekstylnym jest praktycznie nieoceniony; korzystają z niego zarówno producenci włókien przeznaczonych do dalszej obróbki, jak i producenci gotowych materiałów oraz tkanin przeznaczonych do szycia odzieży lub innych produktów.
Najważniejsze zastosowania gliceryny w tekstyliach:
- środek zmiękczający,
- środek antystatyczny,
- ochrona przed zamarzaniem.
Gliceryna w przemyśle motoryzacyjnym – zastosowania
Również w przemyśle motoryzacyjnym gliceryna jest nieoceniona, szczególnie w zimowych warunkach eksploatacji pojazdów. Jej najważniejszych i pierwszorzędnym zadaniem jest bowiem bardzo skuteczne i niezależnie od warunków środowiskowych obniżanie temperatury zamarzania płynów, co pozwala na bezpieczną i niezawodną pracę samochodów nawet w ekstremalnym chłodzie. Dzięki niej płyny hamulcowe, chłodnicze i do spryskiwaczy zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach, co wpływa na bezpieczeństwo i wygodę kierowców. Płyny hamulcowe po zamarznięciu mogłyby doprowadzić do upośledzenia lub całkowitego zaprzestania działania układu hamulcowego. Płyn chłodniczy bez gliceryny mógłby natomiast zamarznąć w układzie chłodniczym i spowodować przegrzanie jednostki. Z kolei płyn spryskiwaczy po zamarznięciu może zatkać dysze spryskiwaczy aż do czasu odwilży.
Najważniejsze zastosowania gliceryny w motoryzacji:
- płyny hamulcowe,
- płyny chłodnicze,
- płyny do spryskiwaczy.
Podsumowanie – gliceryna o wszechstronnej specyfice
Gliceryna jest wszechstronnym składnikiem, który znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle tekstylnym, jak i motoryzacyjnym. Z jednej strony zwiększa wygodę eksploatacji gotowych produktów, a z drugiej pozytywnie wpływa także na komfort końcowych odbiorców i konsumentów. To, jak zatem widać, niezwykle wartościowy surowiec, który dzięki swoim właściwościom chemicznym znajduje zastosowanie w wielu branżach. Warto bliżej przyjrzeć się jego potencjałowi i zastosować go w swojej produkcji!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.