Ponowne przystąpienie do UN Global Compact ma być sygnałem i inwestorów oraz partnerów koncernu zwiększającym wiarygodność działań w kierunku zrównoważonego rozwoju. Przestrzeganie zasad tej organizacji ma coraz większe znaczenie.

Orlen przystąpił do UN Global Compact w 2003 r., jedna pięć lat temu spółka wystąpiła z jej szeregów, jak podkreśla prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, z nieznanych i trudno zrozumiałych powodów.

Aktywność w organizacji wiąże się z wdrażaniem tzw. Dziesięciu Zasad UNGC z obszaru środowiska, praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Są podzielone na obszary obejmujące prawa człowieka, standardy pracy, ochronę środowiska naturalnego i przeciwdziałanie korupcji. Dotyczę przestrzegania praw człowieka, eliminacji ich łamania i pracy przymusowej. To także przeciwdziałanie pracy dzieci, dyskryminacji w sferze zatrudnienia, a także prewencyjne podejście do środowiska naturalnego, promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej, stosowanie przyjaznych środowisku technologii oraz walkę z korupcją.

Zrzeszenie United Nations Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przystąpiło do niej 25 tys. członków ze 170 krajów.

Przeczytaj także: Rusza pomoc rządowa dla przemysłu energochłonnego