Pasy zębate stosuje się w celu dokładnego przenoszenia napędu. Przenoszą moc, wpływają na wysoką wydajność układu i umożliwiają precyzyjną synchronizację procesów produkcyjnych. Pasy zębate stanowią integralną część systemów transportowych, liniowych i napędowych o charakterze przemysłowym. W artykule wyjaśniamy, do czego służą pasy zębate i czym się wyróżniają na tle innego rodzaju pasów napędowych.
Pasy zębate to pasy napędowe, które są wykorzystywane w najróżniejszych urządzeniach i maszynach przemysłowych. Pasy zębate są przeznaczone do przenoszenia znacznych obciążeń z możliwością zachowania dokładności. Zapewniają cichą pracę. Pasy zębate zyskały na popularności z uwagi na swoje właściwości użytkowe. Pod względem konstrukcyjnym są wytrzymałe i trwałe. Pasy zębate mają niewielką masę i rozmiary. Na rynku występuje duży wybór pasów zębatych. Dzieli się je na warianty, co ułatwia wybór najwłaściwszych produktów. Pod uwagę brane są materiały wykorzystane do produkcji tych pasów, typ pasów i podziałka pasów oraz ich zastosowanie.
Czym są pasy zębate?
Pasy zębate w swojej konstrukcji stanowią najlepsze połączenie cech psów klinowych, pasów płaskich i przekładni łańcuchowych. Muszą idealnie współpracować z rozwiązaniem, jakim są koła zębate. Synchronizacja wału musi być precyzyjna. W przeciwnym razie może wystąpić ryzyko utraty prędkości i poślizgów. Pasy zębate są na ogół produkowane z tworzywa poliuretanowego i z naturalnej lub syntetycznej gumy. W produkcji pasów zębatych stosuje się materiały najwyższej jakości. Pasy zębate mają warstwę wytrzymałościową w postaci kordów. Są one wytwarzane z włókna szklanego, używanej stali, włókna aramidowego lub z włókna węglowego. Kord stalowy stosowany jest w paskach poliuretanowych. Kord aramidowy stosuje się w napędach o niskiej prędkości i wysokim momencie obrotowym. Kord z włókna szklanego rekomendowany jest do szybkich napędów o dużej mocy wyjściowej. Natomiast kord z włókna węglowego jest idealny do wysoce dynamicznych napędów o dużej mocy wyjściowej i momentach obrotowych. Pasy zębate dostępne są wersji bezkońcowej oraz w wersji otwartej. Pierwsza wersja ma możliwość przenoszenia znacznych obciążeń przy opcji bezobsługowej pracy. Pasy zębate w wersji otwartej przekładają się na precyzję działania. Pasy napędowe zębate dzielą się na pasy o podziałce calowej oraz na pasy o podziałce metrycznej.
Jakie zastosowanie mają pasy zębate?
Przykładowe zastosowanie, jakie mają pasy zębate to maszyny włókiennicze, maszyny stolarskie, maszyny pakujące, systemy pozycjonowania, maszyny do cięcia ceramiki, urządzenia do sortowania poczty, maszyny do cięcia szkła, windy, drzwi automatyczne, zautomatyzowane urządzenia manipulacyjne i prowadnice liniowe. Pasy zębate stosuje się głównie w logistyce, w robotyce, w przemyśle farmaceutycznym, w przemyśle chemicznym, w przemyśle szklarskim, w przemyśle kamieniarskim i marmurowym. Pasy zębate mają też zastosowanie w sitodruku.
Czym wyróżniają się pasy zębate?
Pasy zębate wyróżniają się wysoką wydajnością i trwałością. Są bezpieczne w stosowaniu. Pasy zębate klasy premium mają znaczący wpływ na niższe koszty eksploatacji. Pasy zębate wybranych marek spełniają europejskie dyrektywy RoHS, regulującej stosowanie substancji niebezpiecznych w przemyśle. Niektóre produkty posiadają certyfikaty, które dopuszczają używanie pasów zębatych w przemyśle spożywczym. Tak więc przy wybieraniu tego rodzaju produktów warto skoncentrować się na pasach zębatych najwyższej jakości.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.