Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gülermak, potwierdza, że na budowie II linii metra w Warszawie zachowywane są wszelkie standardy.

Koronawirus, jak do tej pory, nie wpłynął negatywnie na budowę metra. Przygotowujemy się do drążenia tunelu, maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) musiała zostać odnowiona, tubingi są już na miejscu, nie mamy problemów z dostawami, monitorujemy sytuację – wyjaśnił Sawicki. Ważniejsze jednak, niż realizacja projektu, jest zdrowie pracowników. Stosujemy się do zaleceń WHO, ograniczamy podróże, tu, na miejscu, również dbamy o przestrzeganie wszelkich zaleceń – zapewnił. 

Koronawirus (SARS-CoV-2) – zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

  1. Regularnie myj ręce

To podstawowe zalecenie, znacząco usprawniające walkę z wszelkimi wirusami. Wirus może być przenoszony przy okazji dotknięcia zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi. Warto jest jednak nie tylko myć ręce mydłem, ale często używać środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Co istotne, lekarze podkreślają, iż wbrew mitom krążącym szczególnie w internecie, spożywanie alkoholu nie przyczynia się do ochrony organizmu przed wirusem czy odkażania go.

Jak prawidłowo myć ręce przypomina między innymi Główny Inspektorat Sanitarny (GIS):

 

  1. Czyść wszelkie powierzchnie, których dotykasz

Nie wystarczy mycie rąk: konieczne jest regularne czyszczenie wszelkich blatów: czy to w pracy, czy w domu. Szczególnie należy pamiętać o blatach kuchennych i stołach. 

  1. Kichaj we właściwy sposób, niekoniecznie w łokieć

Koronawirus rozchodzi się m.in. drogą kropelkową, stąd furorę zrobiła dyspozycja kichania w łokieć. Jest to dobre rozwiązania, ale trzeba pamiętać o tym, że wystarczy, kichając, dobrze zasłonić usta i nos. Trzeba używać chusteczek higienicznych jednorazowych, i niezwłocznie po kichnięciu wyrzucać je do kosza na śmieci, a także myć ręce.

  1. Zachowaj odpowiednią odległość

Zachowaj odległość od 1 do 1,5 m od osoby, która kicha, kaszle, ma gorączkę.

  1. Unikaj podróży, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy

Osoby, u których występuje gorączka bądź kaszel, powinny unikać podróży. Jeśli wystąpią one już w trakcie podróży, to w przypadku, gdy podróżujemy komunikacją zbiorową, powinniśmy natychmiast poinformować o tym obsługę pojazdu. 

  1. Nie ulegaj panice, edukuj się

WHO przypomina, by wiedzę o koronawirusie czerpać ze sprawdzonych źródeł, takich, jak właśnie WHO, personel medyczny, krajowe jednostki zajmujące się ochroną zdrowia.

  1. Uważaj na siebie, jeśli masz co najmniej 60 lat lub te choroby 

W szczególny sposób dbać powinny o siebie osoby po 60. roku życia i/lub cierpiące na takie schorzenia, jak cukrzyca czy niewydolność sercowo-naczyniowa. Są bardziej narażone zakażenie w związku z niższą odpornością.

  1. Jeśli zauważysz objawy...

Jeśli zaobserwujesz u siebie symptomy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinieneś postępować zgodnie z wytycznymi, czyli zadzwonić do lekarza lub innej wskazanej w danym kraju jednostki odpowiedzialnej za walkę z chorobami zakaźnymi.

  1. Jeżeli musisz zostać w domu

W wielu krajach, np. we Włoszech, stosuje się izolację domową. W takiej sytuacji należy izolować się nie tylko od świata zewnętrznego, ale też od innych członków rodziny. Co ważne, trzeba korzystać z osobnych przedmiotów codziennego użytku, m.in. talerzy czy sztućców.

  1. Jeśli masz duszności – wezwij pomoc

W przypadku duszności należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną, szczegółowo informując o swoim stanie i przebytych ostatnio podróżach.