– Od kilku tygodni pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami. Na roboczym spotkaniu członków rządu omówiliśmy wszystkie elementy legislacyjne dot. tarczy antykryzysowej – mówiła 25 marca minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. 26 marca rząd przekazał projekt ustawy do Sejmu.
Fot. Adobe Stock
Tarcza antykryzysowa – tak rząd nazwał pakiet rozwiązań, które mają pomóc polskim firmom przejść przez kłopoty wywołane epidemią koronawirusa.
Mamy instrumenty, które będą mogły pomóc przetrwać firmom – powiedziała Emilewicz.
Jakie rozwiązania są proponowane?
Pracodawca będzie mógł obniżyć wynagrodzenie pracownika wraz z czasem jego pracy o 20%. Państwo weźmie wtedy na siebie 40% jego wynagrodzenia (do wynagrodzenia średniego), jak mówi szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg. Ponadto w zakładach będzie można wprowadzić postojowe, redukujące etat pracowników o połowę (wtedy połowa pozostałego wynagrodzenia zostanie wypłacona z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych). Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy i żeby ten system działał sprawnie. Pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy czy w niektórych wydziałach nie musi zastosować przestoju ekonomicznego. Tu również będzie wsparcie – powiedziała Maląg.
Minister finansów, Tadeusz Kościński, podkreślił, że najczęściej pojawiającymi prośbami ze strony biznesu były wnioski o umorzenie zobowiązań podatkowych. Jak wyjaśnił, przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o rozłożenie opłat na raty, prolongatę bądź całkowite ich umorzenie. Przygotowany zostanie wniosek, który pojawi się na stronie www, dzięki czemu ograniczona zostanie biurokracja, a wnioski będą automatycznie przekierowane do poszczególnych urzędów skarbowych. Jednocześnie rząd rezygnuje z pobierania opłat prolongacyjnych. W kwestii rozliczeń PIT nie będzie konsekwencji w sytuacji, w której rozliczenie nastąpi z miesięcznym opóźnieniem, czyli do końca maja br. Firmy, które zatrudniają pracowników, zaliczki na podatek będą mogły zapłacić dopiero w lipcu. Organizacje pozarządowe będą mogły rozliczyć CIT do końca maja
Również teraz istnieją podobne rozwiązania prawne dla płatników składek – zaznaczyła Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Doradcy już teraz udzielają stosownych porad. W tym tygodniu wprowadziliśmy uproszczony jednostronicowy formularz wniosku odroczenia terminu płatności. Jesteśmy do dyspozycji naszych przedsiębiorców, płatników składek. Okres zwolnienia ze składek będzie traktowany jako okres ubezpieczenia.
Mikrofirmy, zatrudniające do dziewięciu ubezpieczonych, będą zwolnione z opłacania składek. Dotyczy to 2,4 mln zatrudnionych.
Szef resortu finansów wspomniał również o utworzeniu specjalnego funduszu celowego do walki z COVID-19, który będzie zasilany z budżetu państwa i innych funduszy celowych bądź ze środków z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Środki zgromadzone na koncie funduszu będą mogły być przeznaczone na np. zasilenie funduszu pracy, świadczeń pracowniczych czy innych działań podejmowanych w celu zwalczenia pandemii oraz oraz programów rządowych z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, zapewnił, że przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o kredyty z rządowymi gwarancjami de minimis. W ramach sektora bankowego KNF wdrożyła Pakiet Impulsów Nadzorczych, które umożliwiają wprowadzenie wakacji kredytowych czy przedłużanie kredytów obrotowych, aby polskie przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania – powiedział.
Tarcza antykryzysowa o wartości około 212 mld zł obejmie pięć filarów:
- bezpieczeństwo pracowników,
- finansowanie przedsiębiorstw,
- ochronę zdrowia,
- wzmocnienie systemu finansowego,
- program inwestycji publicznych.
Rozwiązania przygotowane przez rząd mają chronić pracowników przed utratą pracy, natomiast dla pracodawców wprowadzone zostaną działania osłonowe. Przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, będzie zaproponowana możliwość pokrywania przez państwo 40% wysokości wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego. To ma skutkować bezpieczeństwem zatrudnienia dla kilku milionów osób.
Przeczytaj także: Szef MSWiA: granice Polski pozostaną zamknięte
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.