• Nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie i rozlicznie projektów unijnych w czasie epidemii Covid-19
  • Zawierają odstępstwa i wyjątki upraszczające obowiązujące zasady realizacji projektów
  • Znajdą zastosowanie m.in. w programach perspektywy 2014–2020

Zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania mają dać instytucjom wdrażającym środki europejskie podstawę prawną do realizacji projektów unijnych w sposób elastyczny w czasie zagrożenia epidemicznego.

Projekt ustawy uwzględnia szczególne okoliczności, w jakich znaleźli się wnioskodawcy programów operacyjnych i beneficjenci realizujący projekty, na których negatywnie wpłynie wystąpienie COVID-19. Z uwagi na wyjątkowy charakter zaistniałych okoliczności projektowana ustawa wprowadza regulacje stanowiące odstępstwa i wyjątki od obowiązujących zasad wdrażania, realizacji i rozliczania projektów w ramach programów operacyjnych czytamy w uzasadnieniu projektu.


Projektowana ustawa ma mieć zastosowanie do programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014–2020, jednak zaproponowano, by tym przepisom podlegały także środki do ponownego użycia z programów operacyjnych w perspektywach finansowych 2007–2013 oraz 2014–2020. Miałyby też służyć do realizacji i rozliczania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Biorąc pod uwagę skalę tych środków (ponad 3 mld zł), zasadne jest uwzględnienie ich w pakiecie rozwiązań, które mają mitygować wpływ COVID-19 na sytuację przedsiębiorstw i przygotowanie rozwiązań umożliwiających zarządom województw szybką interwencję z udziałem tych środków – poinformowała KPRM.

Przeczytaj także: Kilkadziesiąt poprawek Senatu do tarczy antykryzysowej