Zgodnie ze specustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, 14-dniowej domowej kwarantannie podlegają wszyscy powracający z zagranicy oraz ci, u których potwierdzono kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Te osoby mają obowiązek nie tylko poddać się kwarantannie, ale też, by ułatwić policji realizację obowiązku kontrolowania przebiegu kwarantanny, zainstalować aplikację. Pobrać ją można z Google Play i App Store. 

Jak podkreśla resort cyfryzacji, z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Osoby niepodlegające kwarantannie, które chciałyby zobaczyć, jak taka aplikacja wygląda, nie będą mogły tego uczynić. Logowanie do niej oparte jest bowiem o numer telefonu: jeśli aplikacja nie znajdzie naszego numeru w rządowej bazie, nie umożliwi nam zalogowania się.

Natomiast ci, dla których aplikacja jest przeznaczona, po zalogowaniu się zostaną poproszeni o wykonanie próbnego zdjęcia, w którym zapisane będą dane geolokalizacyjne. Później kontrola przebiegu kwarantanny polegać będzie na tym, że w losowych momentach dnia aplikacja będzie prosiła o wysłanie przy jej użyciu selfie, w ciągu 20 minut od otrzymania wiadomości. Jeśli użytkownik tego nie zrobi, kontrolą zajmie się policja. Przesyłane zdjęcia będą porównywane do pierwszego próbnego zdjęcia.

Rozwiązanie to jest szeroko stosowane w Europie. Nie zastępuje jednak wizyt policji, tych można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja je jedynie uzupełnia.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje