• HTCC ma zdolność hamowania zakażenia wirusem SARS-CoV-2
  • Opracowana w Krakowie substancja może pomóc w stworzeniu skutecznego leku
  • Na razie związek z sukcesem przetestowano na gryzoniach

Zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ – pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej – oraz Wydziału Chemii UJ, pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki, poinformował, że opracował inhibitory polimerowe, które silnie hamują zakażenie nie tylko koronawirusem SARS-CoV-2, ale także jego krewniakiem MERS-CoV.

Prace prowadzono korzystając ze standardowego modelu komórkowego oraz – jak informują badacze – zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Przekonują, że to jeden z najlepszych modeli umożliwiający analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka.


Naukowcy pokazali, że opracowane przez nich związki polimerowe o nazwie HTCC, a stworzone na bazie chitozanu (związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów) są w stanie skutecznie hamować infekcję nowymi koronawirusami. Wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki – czytamy w komunikacie.

HTCC aktualnie nie jest przeznaczony dla ludzi, ale wcześniejsze badania u gryzoni, którym substancję podawano drogą wziewną, nie wykazały jej toksyczności, ani pogorszenia czynności płuc.

Raport o antywirusowej aktywności HTTC udostępniono na platformie naukowej Biorxiv.

W badaniach, z krakowskim zespołem współpracowali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz zespoły badawcze z Chin.

Przeczytaj także: Komisja Europejska tworzy zapasy respiratorów i masek ochronnych