• Do 22 mld euro mogą wynieść gwarancje pożyczek pomagających firmom zmagającym się z epidemią Covid-19
  • Gwarancji będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego do końca 2020 r.
  • Program dotyczy pożyczek inwestycyjnych i obrotowych, do 800 tys. euro na spółkę

Rozwiązanie, które ma wesprzeć krajową gospodarkę, uznano za zgodne z tzw. ramami tymczasowymi ograniczającymi restrykcyjne zasady pomocy publicznej.

Na ich podstawie Polska opracowała i zgłosiła KE program gwarancji wspierający firmy dotknięte problemami spowodowanymi przez pandemię Covid-19. Będą one miały możliwość uzyskania gwarancji publicznych do kwoty łącznie 22 mld euro, 800 tys. euro maksymalnie dla jednego przedsiębiorstwa.

Gwarancji na pożyczki inwestycyjne i obrotowe będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego. Program skierowano do dużych i średnich polskich przedsiębiorstw.  Jego celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek przedsiębiorstwom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program pomoże przedsiębiorstwom zaspokoić pilne zapotrzebowanie na środki obrotowe lub inwestycyjne. Zapewni też przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, tak by mogły kontynuować działalność – informuje Komisja.


KE zatwierdziła polski program wskazując, że jest on zgodny z zasadami opisanymi w ramach tymczasowych: wysokość pożyczki na przedsiębiorstwo ograniczono do kwoty niezbędnej na utrzymanie płynności w możliwej do przewidzenia przyszłości, gwarancje obowiązują do końca 2020 r., ich okres wynosi maksymalnie dwa lata, a opłaty za gwarancje i stopy oprocentowania nie są wyższe od określonych przez KE w ramach tymczasowych.

Gwarancje dla pożyczek do 800 tys. euro mogą pokrywać do 100% ryzyka.

Program gwarancji pomoże polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach – podsumowała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Przeczytaj także: KE: 100 mld euro na wsparcie gospodarki w czasie pandemii koronawirusa