• Tarcza antykryzysowa ma chronić miejsca pracy w sytuacji pandemii koronawirusa
  • Ustawa ma też pomagać firmom zachować płynność finansową

Jedna z najważniejszych zmian to objęcie wsparciem w ramach tarczy antykryzysowej firm, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. Sejm przegłosował też zwolnienie ze składki do ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Inna ze zmian to wprowadzenie przepisów umożliwiających uruchomienie tzw. tarczy finansowej, co umożliwi na przykład Polskiemu Funduszowi Rozwoju emitować obligacje.

Posłowie przystali też na wprowadzenie regulacji mówiącej o tym, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Analogicznie, przychodem takim nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.

Przyjęto także inne poprawki, które nie odnoszą się do firm, jak np. przedłużenie kadencji organów związków sportowych czy możliwość obrad zdalnych jednostek samorządu terytorialnego.

Zasadnicza część ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2., odnosi się jednak do pomocy dla przesiębiorstw. Tarcza antykryzysowa ma chronić zatrudnionych przed utratą pracy, a firmom pomagać zachować płynność finansową. Zapisano w niej wiele regulacji, np. wypłacanie przez państwo świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń, a także m.in. uelastycznienie czasu pracy czy zwalnianie z naliczania kar umownych za związane z epidemią opóźnienia przy realizacji przetargów.

Przeczytaj także: COVID-19. Etapy znoszenia ograniczeń. „Życie zależy od gospodarki”