• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rząd luzuje obostrzenia. Co się zmieni w II etapie?

Opublikowano: 29-04-2020 Źródło: Kancelaria Premiera

Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o wprowadzeniu II etapu znoszenia restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.


Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera

Od 4 maja polski rząd zezwala na otwieranie hoteli i miejsc hotelowych. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności – stwierdził Mateusz Morawiecki. Także od najbliższego poniedziałku otwarte będą mogły być galerie handlowe, przy czym na 15 m2 będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Od tego samego dnia zaistnieje też możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach (z wyłączeniem salonów masażu), otwarta ma być również część instytucji kultury.

Z kolei od 6 maja otwarte będą mogły być żłobki i przedszkola. Decyzje podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach – wyjaśnił premier.


W trakcie konferencji prasowej szef rządu poinformował też, że przyszłe etapy znoszenia restrykcji będą ogłaszane w cyklu codwutygodniowym. Zaznaczył ponadto, iż niektóre plany mogą ulec przyspieszeniu, choć takie decyzje jeszcze nie zapadły. Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia, trzymajmy się tych zasad. 

Źródło: Kancelaria Premiera Źródło: Kancelaria Premiera

Wskazał na trzy najważniejsze kryteria, które będą podstawą do otwierania kolejnych etapów: stosunek ozdrowieńców do nowych zachorowań; dystans społeczny, wydajność służby zdrowia. Podkreślił, że 29 kwietnia po raz pierwszy stwierdzono przyrost osób, które zdrowieją w porównaniu do nowych zachorowań.

Udział w konferencji wziął także minister zdrowia Łukasz Szumowski, który prosił o ciągłą  mobilizację. Wczoraj w drodze do pracy widziałem, że ogromna liczba osób nie ma maski lub ma maskę osuniętą na brodę. To nie jest odwaga, to jest lekceważenie, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu. Apeluję: zakładajmy maski. Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń – stwierdził minister.

Dziś resort zdrowia poinformował o 197 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z województw: śląskiego (57), dolnośląskiego (39), pomorskiego (28), wielkopolskiego (23), kujawsko-pomorskiego (19), małopolskiego (11), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (4), podkarpackiego (3). Niestety, zmarło kolejnych 10 osób, wszystkie miały choroby współistniejące. Do tej pory w Polsce stwierdzono 12 415 zakażeń, 606 chorych zmarło.

Przeczytaj także: Tarcza Finansowa PFR. Wkrótce będzie można składać wnioski o dotacje

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia