Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 13/2020 dotyczącego ogłoszenia z początkiem kwietnia 2020 roku siły wyższej w JSW informuje, iż w dniu 9 lipca 2020 roku podjął uchwałę o odwołaniu stanu siły wyższej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.  podała spółka. 

Wobec podjętych przez JSW działań mających na celu ograniczenie skutków przeszkody w wykonywaniu zobowiązań umownych, udało się zasadniczo zminimalizować negatywne skutki biznesowe dla JSW związane z pandemią COVID-19. Prewencja obejmuje przede wszystkim wdrożenie planu awaryjnego zmierzającego do zapewnienia ciągłości operacyjnej i realizacji umów zawartych przez spółkę.

Jeszcze przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego, Ministerstwo Aktywów Państwowych zobowiązało wszystkie spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wprowadzono nowe zasady organizacji pracy w kopalniach i zakładach górniczych, powołano sztaby kryzysowe, zapewniono środki ochrony osobistej i dezynfekcji.

Sztab kryzysowy liczył się też m.in. ze zwiększoną nieobecnością pracowników. Dlatego w kopalniach zbrojono i likwidowano ściany, aby były gotowe do eksploatacji w sprzyjających warunkach.

Jak twierdzi prof. dr hab. inż. Marek Cała z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, nawet w czasami pandemii kopalnie nie powinny zamykać wyrobisk, ponieważ górotwór ma naturalną tendencję do samozaciskania i jeżeli zawiesimy wydobycie na dłużej niż kilka, kilkanaście dni, to będzie problem, żeby znowu ruszyć do przodu. Oznaczałoby to miliony złotych uwięzione, zahibernowane w obudowach, kombajnach, wszelkim sprzęcie.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Przeczytaj także: Europa stawia na czysty wodór