Tkanina Camira StaySafe została przetestowana w kierunku obecności wirusa AH1N1 (świńska grypa), który jest zbliżony do SARS-CoV-2 i również jest wirusem RNA. Wyniki badań pokazały, że zmniejsza ona potencjał do transmisji wirusów we wnętrzach autobusów poprzez przyciąganie, atakowanie, a następnie niszczenie patogenu. Jest to możliwe dzięki połączeniu technologii srebra i liposomów. Działanie produktu potwierdzają certyfikaty AATCC 147 oraz ISO 18184.


To tkanina, która spełnia określone normy antywirusowe i antybakteryjne oraz gwarantuje, że przez pięcioletni okres gwarancji będzie redukowała przenoszenie się wirusów i bakterii. Pasażerowie, wchodząc do autobusu, nie zauważą żadnej różnicy. Tkanina będzie wyglądać taka samo jak wcześniej z tym, że będzie pokryta specjalnym środkiem, który zapewni antywirusowość i antybakteryjność – mówi Oskar Górski z firmy Camira.

Antywirusowe obicie pojawi się w 17 elektrycznych autobusach Volvo, które zaczną kursować po Łodzi w pierwszym kwartale 2022 r.

Przeczytaj także: Badając ścieki, można przewidzieć liczbę zakażeń koronawirusem