Podczas konferencji pn. „Woda. Ścieki. Osady. Problemy i propozycje rozwiązań”, organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” w dniach 15-16 stycznia, prof. Wojciech Adamski, reprezentujący Politechnikę Wrocławską, omawiał w swoim referacie stan i trendy w rozwoju technologii oczyszczania wody, które są pochodnymi poziomu zanieczyszczenia dyspozycyjnych zasobów wód i norm jakości wody określonych przez jej odbiorców. 

Wymagania w tym zakresie są coraz bardziej zaostrzane. Wody naturalne charakteryzują się takim składem, że najczęściej nie ma możliwości wykorzystywania ich bezpośrednio do celów bytowo-gospodarczych i przemysłowych. Powstaje konieczność oczyszczania ujmowanych wód powierzchniowych. 

Okazuje się, że około 40% eksploatatorów stacji oczyszczania wody deklaruje konieczność modernizacji układu technologicznego. Potrzeba ta wynika ze złego stanu technicznego obiektów i urządzeń, jak również z zaostrzenia norm jakości wody oczyszczonej.

Około 85% z działających w Polsce systemów wodociągowych zaopatrywanych jest z zasobów podziemnych. Konieczność modyfikacji układów uzdatniania wody wynika najczęściej z pojawienia się w surowej wodzie znacznych stężeń związków zredukowanych pochodzenia antropogenicznego. Ponad 11% wodociągów korzysta z wód powierzchniowych, które są źródłem wody dla dużych aglomeracji. Standardowe technologie oczyszczania takich wód uzupełniane są coraz częściej o proces adsorpcji na granulowanym węglu aktywnym. 

Tendencje w rozwoju technologii oczyszczania wody wynikają z negatywnego wpływu zanieczyszczeń i ubocznych produktów oczyszczania na zdrowie ludzi. Bardzo ważnym czynnikiem określającym powstające technologie jest eliminacja możliwości wtórnego zanieczyszczenia wody w systemie dystrybucji. Kolejny czynnik to wprowadzenie metod eliminujących wzrastający poziom zasolenia ujmowanych wód powierzchniowych.