Konsolidacja w sektorze wodno-kanalizacyjnym w Europie odbyła się na drodze administracyjnej

Jego zdaniem konsolidacja nie jest opłacalna pod względem kapitałowym. Powołał się na przykłady innych europejskich krajów, w których doszło do konsolidacji. Stało się tak np. w Wielkiej Brytanii czy w Holandii, a obecnie taki proces trwa na Węgrzech. Odbył się on jednak na drodze administracyjnej. Tymczasem w Niemczech czy we Włoszech nie zaproponowano przymusu administracyjnego i konsolidacja się nie odbywa.

Efektywne inwestycje i akceptacja poziomu taryf to problemy przedsiębiorstw wod-kan

Jak zauważył Chudziński, problemem przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych obecnie nie jest dostęp do kapitału, lecz efektywne inwestycje i akceptacja poziomu taryf. Rachunki za wodę i odprowadzanie ścieków są już wyższe niż za energię. Uciążliwość taryf w Polsce jest znacznie większa niż w innych krajach europejskich, gdyż w odniesieniu do zarobków są one średnio około dwukrotnie wyższe. Nie ma jednak innej możliwości niż w ostatecznym rozrachunku obciążyć kosztami inwestycji odbiorców.

Instytucje finansowe zapomną o branży wodno-ściekowej

Prezes poznańskiej spółki jest też zaniepokojony przyszłością branży. Obawia się m.in. z tego, że w pewnym momencie zrealizowane zostaną inwestycje wymagane przez struktury unijne, a o branży wod-kan „zapomną” wówczas Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i inne instytucje finansowe.

VI Kongres Wodociągowców Polskich – Wodna Racja Stanu