Jak powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, RZGW w Krakowie otrzyma 3,3 mld zł na realizację niezbędnych inwestycji. Dzięki temu spełnione zostaną wymagania unijne w zakresie dobrego stanu wód. Część środków finansowych będzie pochodzić z budżetu krajowego a część z unijnego. 2,35 mld zł zostanie wydane na prace związane z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych – podkreślił Sumisławski.

„Gospodarowanie wodami to nie tylko plany, ale przede wszystkim odpowiednie ramy prawne, porządkujące strukturę organizacyjną z jednoznacznym przypisaniem zadań, oraz racjonalny, spójny i efektywny system finansowania oparty na już istniejących opłatach za korzystanie z wód” – podkreślił  Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Plany gospodarowania wodami na obszarze 10 dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Jarftu, Łaby, Niemna, Pregoły, Świeżej i Ücker zostały poddane konsultacjom społecznym. Każdy może wyrazić swoją opinię w tym zakresie ustnie, pisemnie lub poprzez wypełnienie ankiety na stronie: www.apgw.kzgw.gov.pl. Na stronach www.rdw.kzgw.gov.pl oraz www.kzgw.gov.pl, jak i na stronach poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej dostępne są projekty aktualizacji planów gospodarowania wodami.

W ramach konsultacji organizowane są m.in. konferencje w różnych częściach Polski. Kolejne spotkania zaplanowano m.in. w Szczecinie, Sejnach, Giżycku, Ustrzykach Dolnych, Gliwicach, Przemyślu, Suwałkach, Bezledach, Olsztynie oraz Bydgoszczy.

Wszystkie uwagi od instytucji i osób prywatnych będą zbierane do 22 czerwca 2015 r. Następnie rozpocznie się proces ich analizowania i aktualizowanie planów gospodarowania wodami.