Polska branża wod-kan w czołówce europejskiej?

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Polska wykonała nieprawdopodobny skok cywilizacyjny w zakresie oczyszczania ścieków. Powoli nasz kraj przestaje być postrzegany jako największy truciciel Bałtyku. Inwestycje w nowe sieci kanalizacyjne, renowację starych przewodów, wielomilionowe nakłady w budowę i modernizację oczyszczalni ścieków powodują, że stan środowiska zdecydowanie się poprawił, a dalsze prognozy są bardzo obiecujące. W ochronie środowiska pomaga też m.in. stosowanie urządzeń najnowszej generacji czy nowoczesnych bezwykopowych technologii budowy i renowacji.

"Pod względem stosowanych urządzeń i technologii znajdujemy się w ścisłej czołówce europejskiej. Można nawet powiedzieć, że lekko ją wyprzedzamy – wszak nasze urządzenia w większości są najnowszej generacji. Jedynie w dziedzinie obsługi mieszkańców przez systemy kanalizacyjne mamy pewne braki – stąd konieczność ich budowy. Wydaje się, że te braki jesteśmy w stanie nadrobić w ciągu najbliższych 3–4 lat. Oczywiście, nakładów wymaga jeszcze gospodarka osadowa, której nie sprzyjają rozwiązania prawne" – powiedziała Jakuta.

Więcej o stanie polskiej branży wod-kan i inwestycjach oraz o działalności Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” w wywiadzie z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, który zostanie opublikowany w najbliższym wydaniu czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa" i na portalu www.inzynieria.com.