W poprzednich latach sieć wodociągową rozbudowywano w tempie średnio 3,58 tys. km/rok, kanalizacyjną zaś – 5,68 tys. km/rok. Tym samym przyrost długości sieci kanalizacyjnej w stosunku do wodociągowej wynosił aż 158,7%.

Według prognozy, opracowanej przez dr. Rzepeckiego na podstawie danych GUS, w latach 2017–2021 w kraju powstanie około 20 tys. km odcinków wodociągów (4,0 tys. km w ciągu roku). Z kolei w krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych wpisano, że do 2021 r. wybudowanych zostanie nieco ponad 14 tys. km sieci kanalizacyjnej. 

Po raz pierwszy w historii ostatnich kilkunastu lat rozchodzi nam się wykres sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To niebezpieczne. Musimy zadbać o to, by szybkość przyrostu sieci kanalizacyjnej była większa – akcentował podczas wystąpienia na sesji plenarnej XVI Konferencji "INŻYNIERIA Bezwykopowa" dr inż. Tadeusz Rzepecki.

Prezes tarnowskiego przedsiębiorstwa wod-kan zaznaczył, że pośrednio taki stan rzeczy jest wynikiem coraz mniejszej opłacalności inwestycji mających na celu rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, szczególnie w mniejszych miejscowościach. To z kolei wynika z mniejszych niż do tej pory środków finansowych przeznaczanych na gospodarowanie wodami. 

W 2016 r. nakłady na ochronę środowiska wynosiły około 6,5 mld zł. W 2015 r. – 15,2 mld zł. W tym roku będzie jeszcze gorzej, spodziewamy się zapaści – mówił dr Rzepecki, podkreślając, że już teraz ponad 50% budżetu na inwestycje wod-kan firmy zarządzające kanalizacją i wodociągami pokrywają samodzielnie. Na co powinniśmy liczyć? Przede wszystkim na siebie, na własne środki – podkreślił.

Przeczytaj także: Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2018 – relacja