Dzięki temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisze umowę z konsorcjum, którego liderem jest Warbud. Czeka tylko na pisemne uzasadnienie postanowienia sądu okręgowego. - To dobra nowina dla warszawiaków - mówi rzeczniczka MPWiK Joanna Korzeniewska i dodaje, że można już ruszyć z pracami przygotowawczymi.

Od chwili wybrania wykonawcy pod koniec września zeszłego roku miejskie wodociągi miały związane ręce. Odrzucone w przetargu konsorcjum zawiązane m.in. przez turecką firmę Sistem Yapi nie mogło pogodzić się z porażką. Najpierw złożyło skargę do MPWiK, a potem odwołało się do Urzędu Zamówień Publicznych. Gdy jego arbitraż również nie przyznał racji Turkom, złożyli skargę do sądu.

Wczoraj już na pierwszej rozprawie ponieśli porażkę. Tak szybkie rozstrzygnięcie zaskoczyło nawet przedstawicieli MPWiK. Przydźwigali do sądu okręgowego cztery duże pudła pełne dokumentacji przetargowej, ale sędziowie nawet do nich nie zajrzeli. Racji spółki miało bronić dwóch mecenasów, byli też obecni trzej prawnicy wyznaczeni przez Warbud (spółka również została pozwana). Jeden pojawił się na sali rozpraw prosto z lotniska - przyleciał z Danii (w skład konsorcjum wchodzi m.in. duńska firma).

Sąd postanowił odrzucić skargę, ponieważ Sistem Yapi nie dostarczył odpisu swojej skargi tam, gdzie zgodnie z przepisami powinien. Posłał pismo do Warbudu zamiast do jego pełnomocnika.

Zadanie konsorcjum Warbudu SA składa się z dwóch części. Najpierw projekt, potem rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Czajka. - Na przygotowanie projektu firma ma ok. sześciu miesięcy - mówi dyrektor MPWiK i szef komisji przetargowej Zenon Wojtczak. - To termin maksymalny, ale będziemy starać się uzgodnić wszystko jak najwcześniej. Równocześnie wiosną zaczną się przygotowania frontu robót budowlanych.

Gdy projekt będzie gotowy, Warbud postara się o pozwolenie budowlane. Do tego potrzebna jest jednak m.in. tzw. decyzja środowiskowa, a tę zaskarżyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego stowarzyszenie Nasza Choszczówka przeciwne inwestycji. MPWiK czeka na rozstrzygnięcie.