W dniach 28-31 marca br. w Berlin ExpoCenter City odbyły się czterodniowe międzynarodowe targi i kongres poświęcone problematyce gospodarki wodnej - Wasser Berlin International 2017. Równocześnie trwały targi i konferencja dla branży bezwykopowej - No Dig Berlin 2017.
fot. wasser-berlin.de
Zainteresowanie było ogromne
Na tegorocznych targach zarejestrowało się 450 wystawców z 26 krajów - aż 25% z nich to goście zagraniczni. W imprezie wzięło udział blisko 30 tys. osób, reprezentujących środowiksa biznesowe, politykę i naukę. Na targi przybyli politycy nie tylko niemieccy, ale też delegacje z Holandii, Kostaryki, Ghany, Kenii, Egiptu, Libanu, Japonii i wielu innych państw.
Gościliśmy bardzo wielu międzynarodowych uczestników. 25% wystawców pochodziło z zagranicy – to pokazało, że [nasza] stolica jest idealnym miejscem targów dla światowych przedsiębiorstw przemysłu wodnego. Najlepszym przykładem była konferencja dot. spraw Iranu, która miała miejsce po raz pierwszy - to pomyślny początek przyszłej współpracy Iranu z Niemcami, Europą i światem – mówił Matthias Steckmann, dyrektor Messe Berlin GmbH, odpowiedzialny za organizację imprezy.
Doskonała oferta, zadowoleni goście
Wystawcy i zwiedzający targi faktycznie chwalili międzynarodową atmosferę – trudno było przegapić fakt, iż co czwarty zwiedzający przybył z zagranicy. Większość z nich pochodziła z Europy, ale przybyli też goście z Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki i obu Ameryk. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się różnorakie wydarzenia przygotowane przez organizatorów – zwłaszcza kongres, Membrane Technology Forum oraz International Ozone Symposium. Forum Współpracy Europejsko-Zachodniobałkańskiej, z udziałem chorwackiej wiceminister ochrony środowiska, Elizabety Kos oraz bałkańskich i niemieckich ekspertów, a także Sympozjum Wiertnicze również zostały odebrane bardzo pozytywnie.
Przedsttawiciele Komisji Europejskiej, UNESCO, International Water Association, sekretarz Federalnego Ministerstwa Środowiska (BMUB) i sekretarz Wydziału Ekonomii, Energii i Przedsiębiorstw Publicznych Senatu w Berlinie gościli na spootklaniu politycznej platformy WBI - Blue Planet, w tym roku skupionej na tematyce skutecznego zarządzania ściekami. Spotkanie było nie tylko ważnym punktem w harmonogramie wydarzenia, ale i znaczącym elementem dla polityki wewnętrznej berlińskiego landu.
Jednak nie tylko politycy zajmowali się tak ważnym tematem, jak zarządzanie zasobami wodnymi – również dzieci i młodzież skorzystały z oferty WBI. Aż 6 tys. uczniów stworzyło w Hall 6.2 największą – i zapewne najgłośniejszą – klasę przyrody w kraju. Około 40 firm, instytucji i szkół z regionu Berlina i Brandenburgii zaprezentowało projekty tematyczne oraz zachęciło młodych gości do wzięcia udziału w eksperymentach biologicznych, chemicznych i fizycznych.
Sukcesem okazały się też wycieczki na stołeczne tereny prac budowlanych - Schaustelle Wasser. Skorzystało z nich około 600 osób. Zwiedzający mogli zobaczyć rozmaite rozwiązania z branży wod-kan zastosowane w praktyce.
Program towarzyszący targom uznano za znakomity, należy jednak zaznaczyć, iż nadrzędnym ich celem było umożliwienie wystawcom promowania oferty handlowej i usługowej, a zwiedzającym znalezienie satysfakcjonujących ich rozwiązań.
Ponad 90% badanych przyznało dobrą ocenę WBI, aż 84,3 % było zadowolonych z ogólnych wyników osiągniętych w czasie targów, a ponad 10% przyznało, że już zawarło oferty biznesowe. 87,5% chętnie poleciłoby innym wzięcie udziału w wydarzeniu.
No Dig Berlin
Równolegle z WBI odbywały się obrady konferencji bezwykopowej No Dig Berlin. Szczególnie szerokim echem odbiła się na nich kwestia budowy rurociągów dla kabli wysokiego napięcia. Eksperci przewidywali, iż w ciągu najbliższych 10-15 lat ekspansja linii wysokiego napięcia będzie stanowić szczególne wyzwanie dla niemieckiej branży. Ten pogląd wyraził szczególnie mocno dr Marc Peters, szef działu energetycznego Herrenknecht AG, zauważając, że: ze względu na różnego rodzaju przeszkody, takie jak np. drogi i tory kolejowe, prace te muszą być przeprowadzane przy użyciu metod bezwykopowych. Dystanse, na których układane są kable, sięgać będą 150-250 km. Ponadto technologia musi spełniać określone wymagania operatorów sieciowych. Herrenknecht dysponuje odpowiednimi do tego celu technologiami. W branży z pewnością będą pojawiać się też inne odpowiedzi na ten coraz bardziej palący problem.
Kiedy następne spotkanie?
Kolejna edycja targów odbędzie się w dniach 26-29 marca 2019 r. Wtedy też odbędzie się No Dig Berlin.
Przypominamy, że kolejnym istotnym w branży bezwykopowej spotkaniem, ale zlokalizowanym już znacznie bliżej, będzie krakowska XV Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, która odbędzie się w dniach 6-8 czerwca.
[AKTUALIZACJA]
____
Otwarcie targów
Niemiecka branża wod-kan była bardzo dobrze przygotowana na czekającą ją przyszłość, powiedział w swojej mowie powitalnej Gunther Adler, stojący na czele niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego. Mimo to, musiała stawić czoła wielkim wyzwaniom, efektom zmian klimatycznych i digitalizacji. Jednak te wyzwania i obowiązki, które są naszym udziałem, przygotowują grunt pod innowacje – dodał.
Również irański wiceminister energetyki i szef wydziału gospodarki wodnej, Rahim Meidani, podkreślał znaczący rozwój branży wod-kan w jego ojczyźnie: Już 90% mieszkańców miast - a 72% mieszkańców obszarów wiejskich - ma dostęp do świeżej wody. Meidani, zachęcając do inwestowania w irańską gospodarkę wodną, przypomniał, że Niemcy i Iran łączą już od wielu lat znakomite relacje, nie tylko gospodarcze.
Sekretarz Senackiego Wydziału Ekonomii, Energetyki i Przedsięwzięć Publicznych, Christian Rickerts, zauważył, że tego roku targi Wasser Berlin International stały się "pełnoletnie". Uznał też, że ze względu na liczbę firm, instytucji badawczych oraz obecność tak świetnie działającego przedsiębiorstwa wod-kan, jakim jest Berliner Wasserbetriebe, Berlin jest świetnym miejscem dla rozwoju branży, co w jego opinii potwierdza też pojawienie się wielu branżowych startupów w niemieckiej stolicy.
Tylko o wodzie, ale wszystko o wodzie – slogan promujący targi przypadł do gustu szczególnie Andreasowi Schweitzerowi, prezesowi komitetu doradczego oraz szefowi sprzedaży Hermann Sewerin GmbH, podkreślającemu wszechstronność tematyki targów.
Berlin to niesamowita lokalizacja dla tych targów – powiedział Christian Christian Göke, CEO Messe Berlin. Przypomniał, że w tym roku aż 25% wystawców to goście zagraniczni, a ponadto aż 140 firm po raz pierwszy brało udział w targach jako wystawcy.
Nagrody GSTT
W czasie równolegle odbywającego się spotkania dla braży bezwykopowej - No-Dig Berlin 2017, przyznane zostały nagrody Niemieckiego Towarzystwa Technologii Bezwykopowych (GSTT, German Society for Trenchless Technology). Galę poprowadził prezes rady GSTT - Jens Hölterhoff.
- Złotą nagrodę GSTT 2017 otrzymał projekt HD Wrap Tech Solution, zamówiony przez Porsche AG, a stworzony przez HD Sanierungstechnik GmbH;
- Srebrną nagrodę GSTT 2017 przyznano renowacyjnemu projektowi firmy Swietelsky-Faber GmbH: Renovation of shafts with in-house designed SF rails. Projekt powstał na zamówienie rady Brannenburgu.
Rozdano również nagrody w kategorii projekt zagraniczny.
- Złotą nagrodą GSTT 2017 uhonorowano projekt Sektora Rozwoju Dostawy Wody Pitnej w Dhace (Bangladesz), powstały na zamówienie tamtejszego podmiotu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną;
- Srebrna nagroda GSTT 2017 została przyznana za przekroczenie pod Dunajem w ramach budowy interkonektora Rumunia-Bułgargia, projektowi zleconemu przez Transgaz i Bulgartransgaz.
Podczas spotkania dedykowanemu branży bezwykopowej szeroko omawiano różne tematy - od mikrotunelowania przez projektowanie i zarządzanie zasobami aż po przewierty HDD i bezwykopową renowację rur.
Spotkania w Berlinie to już tradycja
W niemieckiej stolicy co dwa lata spotykają się przedsiębiorcy, handlowcy, naukowcy i politycy, by rozmawiać o problemach gospodarki wodnej. Co ciekawe, na 7% powierzchni Berlina znajduje się woda, więc wybór tej lokalizacji pod tę imprezę zdaje się nie być przypadkowym.
W 2015 r. powierzchnia wystawowa wyniosła 36 tys. m2 i pomieściła 557 wystawców z 26 krajów (w tym 118 wystawców zagranicznych). Targi odwiedziło ponad 22,5 tys. gości ze 104 państw.
Temat wody - dostępu do niej, możliwości jej pozyskania, wykorzystania i odzyskania - jest jednym z najistotniejszych dla człowieka. Dlatego podejmowanych jest wiele międzynarodowych inicjatyw, mających na celu współpracę w kwestii gospodarki wodnej, takich jak niedawno obchodzony Światowy Dzień Wody czy Wasser Berlin International.
Targi to nie wszystko
Jednocześnie z targami odbywał się kongres - każdego dnia eksperci dzielili się swoją wiedzą podczas licznych wykładów i dyskusji. Jakie tematy podejmowano?
- Kształtowanie przyszłości gospodarki wodnej: stabilność - współpraca - innowacja
- Dostawa wody pitnej - środki zapobiegawcze są lepsze od usuwania skutków
- Zarządzanie ściekami - innowacyjne i stabilne rozwiązania nowych wyzwań
- Odkryj nowe rozwiązania holistycznego zarządzania wodą
- Innowacja napędza praktykę - praktyka napędza innowację
- Ścieżka kariery w zarządzaniu gospodarką wodną.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.