Włazy studni kanalizacyjnych to niezwykle istotne elementy sieci podziemnych, a zarazem i dróg. Problemy związane z ich niewłaściwym osadzeniem możemy obserwować codziennie w całym kraju, szczególnie jako użytkownicy wszelkich pojazdów drogowych. Widzimy pozapadane bądź wystające włazy, które mogą być przyczyną nie tylko uszkodzeń, ale też poważniejszych kolizji czy wypadków. W ostatnim czasie wymiana, montaż i regulacja włazów znalazły się wśród działań coraz częściej podejmowanych przez zarządców odpowiedzialnych za infrastrukturę. Nowoczesne metody wykorzystujące zaprawy szybkowiążące, piły do wycinania włazów po okręgu czy uchwyty do podnoszenia włazu kanałowego do poziomu drogi umożliwiają szybką pracę – np. wymianę włazu w ciągu godziny. Dzięki temu nasze drogi stają się bezpieczniejsze, a studnie zyskują właściwe zabezpieczenie.
Montaż włazu studni kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Wymiana, montaż i regulacja włazów
Firma EUROKAN sp. z o.o., największy w kraju usługodawca w zakresie montażu i regulacji włazów, wpustów i skrzynek, w 2019 r. wymieniła na terenie całej Polski około 3 tys. włazów. Mniej więcej w połowie przypadków były to włazy samopoziomujące. Biorąc pod uwagę liczbę dni roboczych w ciągu roku, oznacza to wymianę około 10 włazów dziennie, w tym pięciu samopoziomujących.
O skali problemu świadczy też szybki wzrost zamówień na kolejne roboty. Już w drugiej połowie stycznia br. firma miała zakontraktowanych do wymiany około 500 włazów, przy czym liczba zleceń rośnie. Dane dotyczą wyłącznie terenu Aglomeracji Śląskiej. Ten przykład pokazuje, że można mówić o ogromnych potrzebach modernizacyjnych i doskonałej koniunkturze w tym segmencie w wymiarze ogólnopolskim.
Naprawa włazów studni kanalizacyjnych. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Stosując najnowsze rozwiązania, zarówno pod względem wykorzystywanych narzędzi, jak i materiałów sprowadzanych od producentów z całej Europy, wymiany i regulacje włazów można przeprowadzać szybko i dokładnie, a równocześnie efektywnie. Powodzenie podjętych prac zapewniają flagowe innowacyjne produkty, w tym zaprawa szybkowiążąca HEVOLIT FIX 3K, a także reaktywna mieszanka asfaltowa na zimno HEVOLIT Multiphalt. Mieszankę tę stosuje się w okresie zimowym zamiast masy asfaltowej na gorąco.
Niemiecki produkt jest rozwiązaniem trwałym i zapewnia długi czas użytkowania. Jego trwałość i stabilność odpowiadają nawierzchniom z asfaltu gorącego, nie wymagają stosowania dużych maszyn i zaraz po zakończeniu prac mogą po nim jeździć samochody, w tym ciężarówki, nie naruszając konstrukcji i nowej nawierzchni. Można go zresztą wbudowywać wielowarstwowo, bezprzerwowo z zachowaniem gradacji uziarnienia, a w razie potrzeby nadbudować gorącym asfaltem. Takie rozwiązania pozwalają precyzyjnie prowadzić operacje wymiany i stabilizacji włazów. Po zeszłorocznej wymianie przez EUROKAN 3 tys. włazów nie było ani jednej reklamacji.
Zobacz, jak wygląda montaż włazu samopoziomującego w godzinę -> TUTAJ
Zamontowany właz studni kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Produkty i materiały dla sektora komunalnego
Firma, poza świadczeniem usług budowlanych, zaopatruje też przedsiębiorstwa wodociągowe, drogowe czy zakłady komunalne w produkty i materiały służące do regulacji włazów. Są to m.in. małe haki i uchwyty ręczne do podnoszenia pokryw, podnośniki do pokryw ciężkich, a także wyposażony w silnik spalinowy podnośnik pierścieni włazów kanałowych. Wraz z dostawą narzędzi oferowane są także zaprawy szybkowiążące oraz inne produkty do napraw i renowacji nawierzchni asfaltowych czy betonowych.
Zauważenie, ale też odpowiadanie przez zarządców infrastruktury na potrzeby związane z wymianą i regulacją włazów pozwala mieć nadzieję na to, że nasze drogi będą bezpieczniejsze, a infrastruktura podziemna, której budowa i utrzymanie wiąże się z olbrzymimi kosztami, dłużej i sprawniej będzie spełniać swoją funkcję.
Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.