W stanie epidemii koronawirusa samorządy muszą stanąć na wysokości zadania i bez zakłóceń realizować swoje zadania. Jednym z najistotniejszych wyzwań, przed którymi stają, jest utrzymanie infrastruktury, w tym sieci wodociągowej. Trudności w tym zadaniu wynikają m.in. z zaleceń pracy w formie zdalnej. Dzięki SmartFlow, narzędziu do zdalnego zarządzania sieciami wodociągowym, taką możliwość mają pracownicy przedsiębiorstw wodociągowych. System umożliwia autonomiczny dostęp do danych z kluczowych systemów w wodociągach, ich analizę, a w efekcie szybszą reakcję służb na awarie i mniejsze straty wody. SmartFlow jest systematycznie wzbogacany o nowe funkcjonalności związane np. z monitorowaniem jakości wody czy kontroli stanu sieci kanalizacyjnej. Korzystają z niego przedsiębiorstwa wodociągowe w polskich gminach i miastach.
Polska technologia wspiera branżę wod-kan w sytuacji kryzysowych
Stan epidemii wpływa bezpośrednio na kryzysowe zarządzanie przedsiębiorstwami. Ograniczenie kontaktów społecznych rzutuje także na przedsiębiorstwa wodociągowe. Część pracowników może nie być do dyspozycji, ograniczając tym samym skuteczność działania firmy. W tym kontekście możliwość podejmowania zdalnych decyzji dotyczących funkcjonowania sieci wodociągowej w oparciu o jak najbardziej dokładne i aktualne dane nabiera dużej wagi.
Czy w czasie epidemii można zapewnić większe bezpieczeństwo pracowników wodociągów
i jednocześnie efektywnie zarządzać komunalną siecią wodociągową? Narzędziem, które umożliwia zdalną kontrolę miejskich wodociągów, jest SmartFlow.
Dzięki SmartFlow pracownicy wodociągów mają zdalny dostęp do automatycznej analizy danych w czasie rzeczywistym. Porównanie istotnych paramentów i wizualizacja wyników w jednym narzędziu pomagają zdiagnozować stan sieci wodociągowej i efektywniej planować pracę. To funkcjonalność znacznie ułatwiająca działanie w czasie sytuacji kryzysowej. Np. podczas epidemii narzędzie umożliwia monitoring pracy zakładów produkcji wody, w tym stałą weryfikację aktualnego poziomu wydajności obiektu. W przypadku zgłoszenia przerw w dostawie wody bez śladów widocznej awarii, system umożliwia także nadawanie priorytetu reakcji dla DMA (wydzielonych, opomiarowanych fragmentów komunalnej sieci wodociągowej) dla takich obiektów jak szpitale czy centra kryzysowe.
Projektując i rozwijając system zdalnego monitorowania pracy sieci wodociągowej nie braliśmy pod uwagę scenariusza epidemicznego i szeroko zakrojonej kwarantanny. Dzisiaj, kiedy wiele firm i instytucji przechodzi w tryb pracy home office, widzimy, że zdalna obsługa SmartFlow pozwala naszym partnerom zwiększać bezpieczeństwo pracowników bez uszczerbku dla jakości pracy. Jednym z przykładów utrudnień w ramach pracy zdalnej jest ograniczony dostęp użytkowników systemów do baz danych, wynikający chociażby z zabezpieczeń. Dzięki temu, że nasze narzędzie autonomicznie sięga do baz, pracownik widzi jedynie końcowe analizy stanu sieci i potencjalne alerty. W konsekwencji może kontynuować swoją pracę praktycznie w taki sam sposób, jakby był w firmie – mówi Grzegorz Karlik, menadżer w Zakładzie Eksploatacji Sieci w MPWiK we Wrocławiu.
Wobec zaleceń władz dotyczących pozostawania w domu, kiedy tylko jest to możliwe, ogromnego znaczenia nabiera opcja zdalnej obsługi SmartFlow. Zarządzanie systemem może odbywać się z poziomu przeglądarki, w każdym miejscu, w którym pracownik przedsiębiorstwa ma dostęp do komputera podłączonego do Internetu. Kryzysowe zarządzanie przedsiębiorstwem jest znacznie prostsze – dodaje Sebastian Biel z zespołu SmartFlow. Dlatego stworzyliśmy dedykowaną witrynę, na której informujemy o zaletach pracy zdalnej z naszą aplikacją.
Rozwiązanie sprawdzone w praktyce i proste do wdrożenia
SmartFlow to narzędzie to kompleksowego monitorowania pracy systemu wodociągów. Sprawdza się w praktyce już od trzech lat. Korzystają z niego pracownicy kilku przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce. We Wrocławiu 100% sieci wodociągowej jest objęta systemem, który analizuje dane z systemu GIS, SCADA oraz systemu z danymi sprzedażowymi. Dzięki czujnikom umieszczonym w sieci na obszarze miasta lub gminy, aplikacja zbiera dane w czasie rzeczywistym, analizuje je i dzięki temu wspiera pracowników w codziennym monitorowaniu pracy systemu. SmartFlow wykrywa anomalie, a każdorazowy alert o nieprawidłowej sytuacji trafia do osoby, która ocenia skalę potencjalnej awarii i decyduje o wysłaniu ekipy do usunięcia awarii lub ukrytego wycieku.
Tradycyjna analiza danych pochodzących z sieci była żmudnym i długotrwałym procesem. Zastosowanie SmartFlow powoduje, że możliwy jest stały monitoring pracy sieci wodociągowej oraz szybsza reakcja i precyzyjniejsza reakcja służb wodociągowych w przypadku wystąpienia anomalii – potencjalnego wycieku czy nielegalnego poboru wody. Pozwala to na skrócenie czasu trwania awarii i zmniejszenie strat. Co więcej, dzięki danym historycznym i wykresom parametrów, pracownik może zweryfikować zasadność alarmu. System umożliwia mu zbadanie przyczyny wystąpienia alertu i podjęcia decyzji o wdrożeniu adekwatnych środków zaradczych – nadaniu priorytetów oraz podjęcia decyzji, czy brygada naprawcza powinna udać się na miejsce – mówi Grzegorz Karlik.
Pracownicy Wrocławskich Wodociągów mogą wykryć ukryte wycieki w ciągu 72 godz., czyli w znacząco krótszym czasie niż miało to miejsce wcześniej, gdy czas ten wynosił nawet do 180 dni.
Wdrożenie we Wrocławiu przyniosło wymierne korzyści – od momentu wdrożenia aplikacji zaoszczędzono 1,5 mln m3 wody. Wobec rosnących kosztów ma to niebagatelne znaczenie – mówi Grzegorz Karlik. W obecnej sytuacji SmartFlow pozwala zdecydowanie ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem, gdyż umożliwia zdalny dostęp do wszystkich informacji i danych kluczowych dla przedsiębiorstwa, a jednocześnie pozwala na inteligentne zarządzanie siecią wodociągową. Istotny jest także fakt, że narzędzie jest wzbogacane o nowe funkcjonalności, co pozwala nam rozwijać także naszą firmę – dodaje.
Nowe narzędzia w SmartFlow
SmartFlow cały czas się rozwija. Na podstawie doświadczeń z dotychczasowych wdrożeń, informacji zwrotnej od partnerów i pomysłów na kolejne funkcjonalności, narzędzie oferuje nowe rozwiązania m.in. w zakresie monitorowania jakości wody czy systemów kanalizacji. Trwają również prace nad opcją do zarządzania gospodarką wodomierzową.
W ostatnim czasie system został wzbogacony o kolejne źródło danych w postaci modułów do automatycznej kontroli jakości wody. Umożliwiają one szybką analizę stanu wody w danym rejonie sieci i graficzne przedstawienie jej parametrów. Z jednej strony funkcjonalność ta pozwala na kontrolę jakości wody dostarczanej odbiorcom końcowym, a z drugiej pracownicy wodociągów dysponują narzędziem wspierającym w wypracowywaniu scenariuszy postępowania na wypadek wystąpienia zanieczyszczeń.
Wychodząc naprzeciw potrzebie zagospodarowania wód opadowych, SmartFlow oferuje możliwość wizualizacji całej komunalnej sieci kanalizacyjnej. Pozyskane dane pozwalają na zautomatyzowanie procesów związanych z analizą danych dotyczących kanalizacji, w tym wykrywanie nieprawidłowości w pracy systemów kanalizacyjnych i generowanie alarmów czy wyliczanie opłat za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
Już wkrótce pojawi się funkcjonalność umożliwiająca kompleksowe zarządzanie gospodarką wodomierzową. System oparty o wodomierze z odczytami w czasie rzeczywistym pozwoli przedsiębiorstwom wodociągowym m.in. na szacowanie sprzedaży i popytu, planowanie produkcji czy zwiększenie jakości prognozowania, a także wykrywanie wycieków oraz profilowanie odbiorców pod kątem zużycia wody. Narzędzie pozwala również na większą interakcję pracowników wodociągów z klientami poprzez możliwość wysyłania alertów o awarii, kradzieżach wody czy konieczności wymiany wodomierza.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.