• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Falowniki do pomp – energooszczędne i inteligentne

Opublikowano: 06-07-2020 Źródło: Dambat

Stosowanie pomp głębinowych wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej, a z upływem czasu zużywa się też samo urządzenie. Zastosowanie falowników, czyli przetwornic częstotliwości pozwala na oszczędność energii i przedłużenie żywotności pomp. Wszystko dzięki utrzymaniu stałego ciśnienia za pomocą regulacji prędkości obrotowej silnika pompy.


Inverter IVR-09T. Fot. Dambat Inverter IVR-09T. Fot. Dambat

Seria falowników oferowanych przez firmę Dambat (IVR-02, IVR-09T, IVR-10 i IVR-400) doskonale sprawdza się w wielu pompach i znajduje wiele zastosowań.

Oszczędność i prostota

Cechy wspólne wszystkich modeli to oczywiście utrzymywanie stałego, zadanego ciśnienia poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika pompy. Takie rozwiązanie powoduje, że w porównaniu do tradycyjnych systemów zaopatrzenia w wodę, użytkownik uzyskuje oszczędności od 30% do nawet 60% energii elektrycznej.

Obsługa falowników i sterowanie nimi jest proste. Wszystkie funkcje mogą być zakończone przez naciśnięcia przycisku, nie ma potrzeby zatrudniania specjalistów do programowania.

Ważną cechą sterowników pomp jest ich niezawodność i przedłużenie żywotności pompy – przy niższej prędkości obrotowej zmniejszają się średni moment obrotowy i ścieranie na wale. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu przyciskowi soft start/stop unika się tzw. efektu uderzenia hydraulicznego, czyli pojawiającego się przy szybkim zatrzymaniu lub rozpoczęciu przepływu cieczy gwałtownego wzrostu ciśnienia.

Zabezpieczenia i praca grupowa

Dodatkowo system jest wyposażony we wszechstronne zabezpieczenia – nadprądowe, przepięciowe, podnapięciowe, zwarciowe, zablokowania wirników. Chroni też przed suchobiegiem bez konieczności instalacji sond czy czujników w studni.

Większość oferowanych przez Dambat falowników pozwala na wspólną pracę do sześciu pomp, przy czym użytkownik wybiera jeden lub dwa sterowniki nadrzędne – pozostałe dostosowują pracę do zadanych parametrów. Programowanie zestawu jest bardzo proste, nie wymaga wiedzy informatycznej.

Wszystkie cztery modele przydają się tam gdzie zachodzi potrzeba utrzymania stałego ciśnienia wody w instalacji oraz kontroli i ochrony pojedynczej pompy zarządzającej automatycznym włączaniem i wyłączaniem przez różne instalacje elektryczne.

IVR-400T. Fot. Dambat IVR-400T. Fot. Dambat

Inverter System – IVR-400T

Inteligentny sterownik pompy, model IVR-400T jest łatwym w użyciu urządzeniem kontrolnym i zabezpieczającym do bezpośredniego podłączenia trójfazowych pomp głębinowych, pomp powierzchniowych, pomp zatapialnych i innych o mocy od 11 kW do 37 kW (od 15 HP do 50 HP). Utrzymuje stałe, zadane ciśnienie wody poprzez zmianę prędkości obrotowej silnika pompy.

Sterownik jest napędem z jednofazową i trójfazową przetwornicą częstotliwości, zaprojektowanym specjalnie do zarządzania wydajnością pompy wodnej. Take rozwiązanie daje mu wszechstronność – można go dopasować do szerokiego zakresu warunków i wymagań układów zaopatrzenia w wodę. Posiada wiele trybów operacyjnych przez adaptację do różnych instalacji elektrycznych.

Napęd IVR-400T pozwala pompie pracować wydajniej, bezpieczniej i inteligentniej, zmniejszyć zużycie energii i przedłużyć okres użyteczności pompy. Jest wykonany z wysokiej jakości komponentów i materiałów, wykorzystuje też najnowszą technologię mikroprocesorową.

W przypadku pracy grupy pomp można wybrać do dwóch urządzeń nadrzędnych i czterech pomocniczych.

Model sprawdza się w zaopatrywaniu w wodę ze studni, w gospodarstwach rolnych, nawadnianiu szklarni, ogrodów i pól, zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki, a także w urządzeniach przemysłowych.

Urządzenie IVR-400T ma m.in. trzy rodzaje kanałów wykonywania poleceń, kontrolę prędkości przeciągnięcia, złącze układu nadrzędnego i pomocniczych, ochronę przed brakiem wody (przestaje działać po wykryciu, że ciśnienie w rurze jest niższe niż ustawiona wartość ciśnienia niedoboru wody), alarm wysokiego ciśnienia (zatrzymuje się po wykryciu wyższego niż zadane ciśnienia, dzięki temu chroni rury przed uszkodzeniem). Posiada też tryb automatycznego oszczędzania energii. Jego tolerancja przeciążeniowa to 150% prądu znamionowego przez 60 s i 180% prądu znamionowego przez 1 s.

Inverter IVR-02. Fot. Dambat Inverter IVR-02. Fot. Dambat

Inverter System – IVR-02

Ten model można podłączać do jednofazowych pomp głębinowych, powierzchniowych czy zatapialnych o mocy od 0,75 kW do 1,5 kW (od 1 HP do 2 HP). Przeznaczono go do zastosowań domowych, w mieszkaniach i domkach wakacyjnych, gospodarstwach rolnych, do pobierania wody ze studni, zbierania i wykorzystywania deszczówki czy nawadniania upraw na polach, w szklarniach i ogrodach. Nie służy do sterowania grupą pomp, ale podobnie jak inne modele jest energooszczędny, przedłuża żywotność pomp, oferuje wysoki poziom zabezpieczeń czy zabezpiecza przed skokiem ciśnienia przy szybkim zatrzymaniu czy włączeniu przepływu wody.

Inwerter IVR-09. Fot. Dambat Inwerter IVR-09. Fot. Dambat

Inverter System – IVR-09T

Model jest przeznaczony do podłączania różnych rodzajów pomp trójfazowych od 0,75 KW do 7,5 KW (od 1 HP do 10 HP) i, tak jak pozostałe, utrzymuje zadane ciśnienie wody poprzez sterowanie prędkością obrotową silnika pompy. Tak jak IVR-400T ma wiele trybów operacyjnych przez adaptację do różnych instalacji elektrycznych, może też być wykorzystany do pracy w grupie – jedna jednostka nadrzędna i pięć pomocniczych. Jest tak samo energooszczędny, pozwala na przedłużenie żywotności pompy, oferuje wszechstronne zabezpieczenia i pozwala uniknąć uderzenia hydraulicznego.

Zastosowanie tego modelu jest szerokie: od domów, mieszkań czy domków wakacyjnych, przez gospodarstwa rolne, zaopatrywanie w wodę ze studni, nawadnianie szklarni, ogrodów, pól czy zbieranie i wykorzystywanie deszczówki po urządzenia przemysłowe.

Inwerter IVR-10-1. Fot. Dambat Inwerter IVR-10-1. Fot. Dambat

Inverter System – IVR-10 S/T

Ten inteligentny sterownik pompy jest urządzeniem kontrolnym i zabezpieczającym dla różnego rodzaju pomp, od głębinowych, poprzez powierzchniowe, po zatapialne. Można go bezpośrednio podłączać zarówno do urządzeń jednofazowych (IVR-10S), jak i trójfazowych (IVR-10T) o mocy od 1,1 KW do 2,2 KW (od 1,5 HP do 2,5 HP). Oba modele utrzymują stałe ciśnienie wody, mają wiele trybów operacyjnych, wysoką wydajność energetyczną, są niezawodne, przedłużają żywotność pompy. Charakteryzuje je prostota obsługi, zabezpieczenie przed uderzeniem hydraulicznym dzięki przyciskowi soft start/stop, wszechstronne, jak i w pozostałych modelach zabezpieczenia. Działa w grupie do sześciu pomp, z jedną pompą nadrzędną. Oba modele można stosować w szerokim zakresie, tak jak w modelu IVR-09T.

Dane techniczne IVR-400T:

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia