Przez ostatnich 15 lat długość sieci kanalizacyjnej w Polsce wzrosła niemal dwukrotnie, obecnie przekraczając już 160 tys. km. Najwięcej kanałów jest w największych miastach, jak Kraków czy Warszawa, przy czym, co warte podkreślenia, spory pod tym względem skok zanotowano też w gminach i na wsiach. To duży sukces naszego kraju, trzeba jednak pamiętać, że kanały są podatne na osadzanie się zawiesin, co doprowadza do zmniejszenia ich przepustowości, czasem nawet całkowitej niedrożności. Właśnie dlatego tak ważne jest systematyczne ich czyszczenie. 28 lipca br. odbyło się I Grand Prix Polski samochodów ciśnieniowo-ssących.
Fot. Quality Studio dla GSG Industria
Na „start” Grand Prix przybyły trzy samochody renomowanych marek:
zawodnik z numerem 1 – zabudowa marki HVIDTVED LARSEN – dostarczony przez firmy CSK HSTC sp. z o.o oraz Blejkan S.A.; zawodnik z numerem 2 – zabudowa Cappellotto – dostarczony przez firmy Inter Global sp. z o.o. i Sezako Polska; zawodnik z numerem 3 – zabudowa Kaiser – dostarczony przez firmy KanRo Ltd i GSG Industria sp. z o.o.
Najlepsze pojazdy, służące do usuwania zanieczyszczeń z kanałów, studni czy przepompowni, mogą pracować nawet w temperaturze do -20 stopni Celsjusza, do tego wyposaża się je np. w układ pozwalający na jazdę w trudnych warunkach, jak błoto czy grząski grunt. Świetnie wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego: dzięki systemowi recyklingu, który filtruje zasysane zanieczyszczenie, a odzyskaną wodę ponownie wykorzystuje do dalszego płukania kanału. Lipcowe zawody, które zorganizowała GSG Industria sp. z o.o., były okazją do przetestowania w realnych warunkach pojazdów trzech producentów, firm: Cappellotto, Larsen oraz Kaiser.
Mamy innowacyjne podejście nie tylko do technologii bezwykopowej, ale w ogóle do biznesu, dlatego w zeszłym roku, nabywając spółkę Kozak, weszliśmy na nowy dla nas rynek: czyszczenia i utrzymania sieci kanalizacyjnych. Z nowym wyzwaniem wiąże się konieczność zakupu wozu ciśnieniowego. Właśnie w taki sposób narodził się pomysł na zorganizowanie pierwszego w Polsce Grand Prix – tłumaczył Stanisław Szczekarewicz, prezes firmy GSG Industria.
Na początku Grand Prix, na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach sp. z o.o, dzięki uprzejmości prezesa Janusza Tomasza Czarnogórskiego, odbyła się prezentacja parametrów wozów ciśnieniowych. Potem nastąpił przejazd na ul. Słowiańską w Ząbkach, gdzie poszczególne załogi miały za zadanie przeprowadzić kompleksowe czyszczenie kolektora DN1800, co ważne – o zamuleniu około 60%. Biorący udział w zawodach nie ukrywali, że to jedno z trudniejszych zadań, z jakim mieli do czynienia. Dzięki temu, w czasie rzeczywistym, specjalistyczne pojazdy testowane były pod kątem wydajności czy możliwości systemu recyklingu. Wszystkie, mimo bardzo, mówiąc potocznie, trudnego kanału, pracowały bez zakłóceń, odznaczały się wysoką kulturą pracy i funkcjonalnością. Co szczególnie ważne, system odzysku wody w przypadku każdego z pojazdów okazał się odporny na zanieczyszczenia i pracował całkowicie bezawaryjnie.
Finałem zawodów był przejazd do bazy firmy GSG Industria w Warszawie, gdzie odbył się zrzut osadów: sprawdzano, w jaki sposób uwodnione są poszczególne osady, a także – ile wymaga czasu i jak w ogóle wygląda serwis poszczególnych samochodów po całym dniu pracy.
I Grand Prix Polski samochodów ciśnieniowo-ssących – zobacz zdjęcia
pokaż miniaturki wszystkich zdjęć
ukryj miniaturki wszystkich zdjęć
Uczestnicy oraz obserwatorzy I Grand Prix wyrazili nadzieję, że impreza nabierze charakteru cyklicznego. Dziękuję zarządowi PWiK w Ząbkach, że mogliśmy zaprezentować i przetestować trzy samochody. Wierzę, że impreza odbędzie się także za rok, i że sprawdzimy wtedy jeszcze więcej sprzętu, ponieważ zorganizowany spontanicznie test dał nam odpowiedzi na sporo pytań, ale, co warte podkreślenia, jeszcze wiele kwestii pozostawił niewyjaśnionymi – powiedział na zakończenie Grand Prix Stanisław Szczekarewicz.
- TAGI:
- kanalizacja
- Inspekcja kanalizacji
- Blejkan
- Czyszczenie kanałów
- Czyszczenie sieci
- KanRo
- GSG Industria
- inter global
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Renowacja przełazowych kolektorów to dziedzina działalności naszej firmy, od której powinniśmy zacząć genezę powstania i rozwoju firmy BLEJKAN. Zarówno kadra umysłowa, właściciele, jak i pracownicy fizyczni przez wiele lat zdobywali wiedzę, którą wykorzystywali w praktyce, tworząc sztukę budowlaną pod flagą jednego z liderów. Swoją wiedzę i doświadczenie zgłębiliśmy na dwóch największych kontraktach dotyczacych renowacji sieci.
-
Inż. BezwykopowaWarszawa odnowiła następny kolektor. Tym razem na pięć sposobów [FILM]
-
Wod-KanMagistrala ma ponad 150 lat
-
Inż. BezwykopowaStare kanały jak nowe. Warto zobaczyć, jak to się robi…
-
Inż. BezwykopowaDwa lata montażu, kilkadziesiąt lat bezpieczeństwa
-
Inż. BezwykopowaJak dobierać wykładzinę CIPP? Za nami webinarium
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.