Zakończyło się doroczne spotkanie gromadzące przedstawicieli sektora wod-kan dyskutujących o problemach, rozwiązaniach i zapoznających się z najnowszymi technologiami i urządzeniami. Organizatorem Targów WOD-KAN jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.

Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Targów powitał uczestników i zachęcił do aktywnego spędzenia trzech dni wydarzenia. To bardzo ważne w tym trudnym momencie, w jakim znalazła się branża wodociągowo-kanalizacyjna. Większość przedsiębiorstw ponosi ogromne straty i prowadzi skomplikowane procesy oszczędnościowe. Wiąże się to z ograniczeniem inwestycji, które w ostatnich latach były motorem napędowym gospodarki wodno-ściekowej. Nie możemy uzyskać wynagrodzenia za pracę na poziomie skompensowania ponoszonych kosztów. Wierzymy, że to problemy przejściowe, ale na ten czas potrzebujemy rozwiązań tanich, optymalnych i możliwych do kupienia przez przedsiębiorstwa. Potrzebujemy stabilizacji i odpowiednich taryf oraz właściwego zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

Dorota Jakuta, była prezes IGWP, odebrała odznaczenie – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest to zaszczytem i wielkim honorem. A móc odebrać je w gronie braci wodociągowej jest wielką radością. Serdecznie dziękuję członkom IGWP, a kieruję to podziękowanie na ręce przewodniczącego Tadeusza Rzepeckiego i prezesa Izby Pawła Sikorskiego – powiedziała.

Najważniejsze wydarzenie pierwszego dnia to międzynarodowa konferencja na temat aktualnego stanu ukraińskiej infrastruktury wod-kan w czasie wojny zaprezentowany przez gości z Ukrainy: przedstawicielkę Krajowej Komisji ds. Regulacji Państwowej Energetyki i Usług Komunalnych Olgę Babii, dyrektora wykonawczego Organizacji Miast Ukrainy Oleksandra Slobozhana, prezesa Ukraińskiej Organizacji Przedsiębiorstw Wodociągowych i Kanalizacyjnych „Ukrwodokanałekologia” Dmytro Novytskyiego oraz siedmiu dyrektorów ukraińskiej infrastruktury z miast w bardzo trudnej sytuacji, jak Czernihów, Kramatorsk, Czerniowce i Mikołajów.

Ole Toft, ambasador Danii w Polsce podkreślił bliskie związki obu krajów w zakresie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej zapoczątkowane w latach 90. XX w. Dodał, że w obliczu trudnej sytuacji i konieczości transformacji energetycznej Dania jest gotowa na transfer i wymianę technologii, a także wsparcie takich krajów, jak Polska.

Z kolei eksperci z Kanady, Niemiec, Łotwy i Finlandii przedstawili propozycje i przykłady dobrych praktyk w zakresie szkolenia, odbudowy, organizacji zarządzania i finansowania ukraińskich usług wodociągowo-kanalizacyjnych. A prezentacja niemieckiej organizacji usług komunalnych, w tym konstruowania taryf, problemów i propozycji rozwiązań może inspirować debatę o taryfach w Polsce.

Podczas wydarzenia rozdano targowe nagrody przyznawane co roku w kategoriach: najlepszy produkt/technologia/rozwiązanie systemowe oraz najlepsze urządzenie/materiał/wyrób. 

NAGRODA GRAND PRIX TARGÓW WOD-KAN ZA NAJLEPSZY PRODUKT W KATEGORII TECHNOLOGIA/ROZWIĄZANIE SYSTEMOWE

Zwycięzca:

1.    Agencja Wspierania Ochrony Środowiska sp. z o.o. za program Aquarius

Nominowani:
1.    Kardgis sp. z o.o. - model matematyczny sieci wodociągowej w systemie GIS
2.    Kamstrup sp. z o.o. - akustyczna metoda detekcji wycieków flowIQ 2200

NAGRODA GRAND PRIX TARGÓW WOD-KAN ZA NAJLEPSZY PRODUKT W KATEGORII URZĄDZENIE/ MATERIAŁ/ WYRÓB

Trzech równoważnych zwycięzców:

1.    PGJ PROBIG – POLSKA - turbina rurowa
2.    Xylem Water Solutions Polska sp. z o.o. - Stacja monitoringu MSX
3.    Sanit-Serwis sp. z o.o. - mrozodporne szafki do pobierania próbek wody z sieci wodociągowej

Nominowani:

1.    Endress+Hauser Polska sp. z o.o. - sonda spektralna Memosens Wave CAS80E
2.    Uponor Infra sp. z o.o. - zbiorniki inteligentne Uponor Infra
3.    Xylem Water Solutions sp. z o.o. - Cordonel – elektroniczny wodomierz ultradźwiękowy
4.    POLTRAF sp. z o.o. - TurbiTechw2 – czujnik zawiesiny i mętności
5.    Prote Technologie dla Środowiska sp. z o.o. - System Biomonitoringu SYMBIO
6.    Marseplast - pakiet deszczowy BOLT 3000 D z pompą
7.    Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA -system zdalnego odczytu wodowmierzy Polonia

Drugi dzień to konferencja #must have branży wod.-kan Wodociągowcy Wodociągowcom. Znakomita okazja do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi informatycznych, a także kwestii związanych z oczyszczaniem ścieków na różnych etapach w polskich przedsiębiorstwa, z prezentacją osiągnięć i problemów w tym zakresie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Targów WOD-KAN 2023

Podczas wydarzenia można zwiedzać wystawę ze strefą nowych technologii. Targi obejmują 15 tys. m2 powierzchni wystawienniczej i gromadzą 10 tys. uczestników.