W dniach 15-17 stycznia 2025 roku w malowniczym Folwarku Łochów odbędzie się Konferencja Bezwykopowa Rehabilitacja, która stanowić będzie rozwinięcie dotychczasowej formuły Konferencji CIPP. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą różnorodne metody bezwykopowej renowacji i rehabilitacji sieci, a uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat innowacyjnych technologii oraz dobrych praktyk w branży.
Dr hab. inż. Paweł Popielski – prof. Politechniki Warszawskiej
Dr hab. inż. Paweł Popielski – prof. Politechniki Warszawskiej fot. Quality Studio
Jednym z prelegentów będzie dr hab. inż. Paweł Popielski, profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu budownictwa hydrotechnicznego oraz inżynierii wodnej i środowiska. W referacie przedstawione zostaną możliwości oceny stanu technicznego kolektorów z wykorzystaniem wybranych technik monitoringu, przed, po i w trakcie bezwykopowej rehabilitacji. Zostanie omówiona metoda, która może być wykorzystana do monitoringu ścianki istniejącego kolektora przy bezwykopowej rehabilitacji różnymi metodami lub ścianki wykonanej wykładziny CIPP.
Zostaną przedstawione wyniki kilkuletniego monitoringu infrastruktury podziemnej i otaczającego gruntu w trakcie eksploatacji kolektora po wykonanej bezwykopowej rehabilitacji. W omawianym przypadku zastosowana metoda daje możliwość monitorowania w sposób geometrycznie ciągły zarysowań i odkształceń pierwotnej konstrukcji kolektora. Instalacja układu pomiarowego została wykonana w roku 2020 i została omówiona w pracy: https://www.mdpi.com/1298884. Wykorzystanie omawianej metody do monitoringu daje możliwość wykonywania pomiarów bez przerwania pracy kolektora i może poprawić bezpieczeństwo sieci transportujących ścieki poddanych bezwykopowej rehabilitacji. Ma to szczególne znaczenia w terenach zurbanizowanych (na skutek obciążeń dynamicznych oraz zmian warunków wodno-gruntowych) i terenach występowania szkód górniczych.
Tomasz Szczepański – Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
Tomasz Szczepański – Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o. fot. Quality Studio
Kolejnym prelegentem będzie Tomasz Szczepański, ekspert związany z Centrum Badań i Certyfikacji, który przedstawi temat „Wisienka na torcie, czyli jak dobrze wydać pieniądze na rehabilitację studni i komór kanalizacyjnych”. W swoim wystąpieniu Tomasz Szczepański omówi kluczowe wyzwania związane z doborem odpowiednich technologii naprawczych studni i komór kanalizacyjnych. Zwróci uwagę na szereg czynników, które należy uwzględnić przy wyborze metod renowacji, takich jak wielkość przepływu, rodzaj ścieków czy intensywność czynników korozyjnych.
Przedstawi także, jak błędny dobór technologii może prowadzić do szybkiej degradacji konstrukcji, a także omówi studium przypadku, które pokazuje proces renowacji, uwzględniając koszty oraz efektywność różnych technologii. Tomasz Szczepański jest doświadczonym projektantem, który specjalizuje się w diagnostyce i ocenie stanu technicznego konstrukcji budowlanych, a także w projektowaniu renowacji obiektów gospodarki wodno-kanalizacyjnej i hydrotechnicznych.
Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski – Uniwersytet Zielonogórski
Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski – Uniwersytet Zielonogórski fot. Quality Studio
Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosi prelekcję pt. „Innowacyjne podejście do odbudowy infrastruktury po powodzi – technologie i materiały CIPP”. W swoim wystąpieniu skupi się na omówieniu możliwości innowacyjnego podejścia do odbudowy infrastruktury na terenach popowodziowych. Zostanie podkreślone znaczenie tego problemu w Polsce i na świecie, a także zaprezentowane uszkodzenia, jakie powstają w wyniku powodzi, obejmujące zarówno infrastrukturę komunikacyjną, jak i sieci uzbrojenia podziemnego. Przedstawiona zostanie charakterystyka technologii CIPP (Cured In Place Pipe) w zakresie praktycznego zastosowania jej w obszarach dotkniętych skutkami powodzi. Omówione zostaną kluczowe elementy infrastruktury wymagające renowacji, w tym przepusty, elementy dróg oraz sieci uzbrojenia podziemnego.
Na tym etapie zaprezentowane zostaną również możliwości zastosowania tej technologii w terenie. Dodatkowo omówione zostaną zalety technologii CIPP w kontekście trudnych warunków związanych z turbulentnymi przepływami wód oraz ich wpływem na trwałość infrastruktury. Podkreślona zostanie wysoka odporność tych rozwiązań na lokalne przeciążenia i niszczące działanie wód powodziowych. Ponadto wskazane zostaną możliwości dalszego rozwoju i wdrażania technologii CIPP w przyszłości, jako kluczowego narzędzia w odbudowie infrastruktury. Zagadnienia te zostaną omówione na bazie technicznych analiz uszkodzeń i zniszczeń infrastruktury, które miały miejsce na terenach objętych powodzią we wrześniu 2024 roku.
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski – Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski – Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o. fot. Quality Studio
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, ekspert z Centrum Badań i Certyfikacji, wygłosi prelekcję „Konieczność wykonywania badań szczelności utwardzanych na miejscu wykładzin żywicznych CIPP”. Jego wystąpienie skupi się na jednym z kluczowych zagadnień w kontekście renowacji sieci wodno-kanalizacyjnych – zapewnieniu szczelności rur formowanych na miejscu. Dr inż. Dariusz Zwierzchowski przedstawi wyzwania związane z brakiem pewności co do szczelności takich rur, które mogą zapewniać szczelność tylko dzięki cienkiej folii wewnętrznej, która z czasem ulega zużyciu.
Były pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych, a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich i magisterskich.
Bogaty program merytoryczny i networking
Konferencja BR 2025 to coś więcej niż tylko seria wykładów. W programie znajdują się również sesje techniczne, panele dyskusyjne oraz wystawa branżowa, dostępna przez cały czas trwania wydarzenia. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z liderami rynku, nawiązać cenne kontakty biznesowe i poznać najnowsze produkty oraz technologie. Ważnym elementem konferencji będą także wieczorne wydarzenia integracyjne. Pierwszy dzień zwieńczy biesiada, a jej główną atrakcją będzie turniej bowlingowy, sprzyjający budowaniu relacji w miłej atmosferze. W drugi dzień na uczestników czeka uroczysty bankiet z mnóstwem atrakcji i zabawą przy dźwiękach muzyki.
Nie przegap okazji, by być na bieżąco z trendami w branży i spotkać najlepszych ekspertów. Rejestracja na Konferencję trwa – zapewnij sobie miejsce już dziś!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.