Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zapłaci 10,5 mln zł za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Decyzję o podwyższonej opłacie podjęły Wody Polskie.
Warszawskie MPWiK zapłaci za ubiegłoroczny zrzut ścieków do Wisły. Fot. wonderisland/Adobe Stock
- Wody Polskie nałożyły na MPWiK w Warszawie podwyższoną opłatę w wysokości 10,5 mln zł
- Powodem był zrzut ścieków do Wisły w ubiegłym roku, spowodowany awarią kolektorów
- MPWiK może reklamować decyzję Wód Polskich
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW Wody Polskie) o podwyższonej opłacie poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawa S.A. (MPWiK) w czwartek, 20 lutego br. Zrzut ścieków do Wisły był skutkiem awarii kolektorów należących do oczyszczalni ścieków „Czajka”, do której doszło 27 i 28 sierpnia 2019 r.
W komunikacie Wody Polskie podały, że w ocenie PGW oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni.
PGW stwierdziło także, że koszty nałożonej opłaty musi ponieść MPWiK.
Nie mogą być one w żaden sposób przerzucone na mieszkańców. Zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki – informują Wody Polskie.
MPWiK potwierdziło otrzymanie pisma o podwyższonej opłacie. Zamierza je przeanalizować i podjąć decyzję o ewentualnej reklamacji.
W ubiegłym roku kolektor A uległ awarii 27 sierpnia o godz. 5.50. Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy przekierowano wówczas do kolektora B, którego defekt stwierdzono dobę później. Wtedy, 28 sierpnia, podjęto decyzję o kontrolowanym zrzucie ścieków nieoczyszczonych do Wisły (3 m3/sekundę). Taka sytuacja utrzymywała się do 14 września 2019 r., potem ścieki trafiły do tymczasowego rurociągu (koszt budowy wyniósł 41 mln zł) ułożonego na moście pontonowym. 16 listopada 2019 r. ścieki przekierowano do naprawionego za 39 mln zł kolektora.
Przeczytaj także: Bypass w Warszawie mógłby działać nawet 100 lat
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.