Na sześciu jeziorach Pojezierza Kaszubskiego i w Borach Tucholskich zostaną wybudowane urządzenia malej retencji (zastawki). Mają one utrzymać bioróżnorodność ekosystemów wodnych i niwelować skutki susz. Inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Na kaszubskich jeziorach powstaną urządzenia małej retencji. Fot. RZGW w Gdańsku
- Na kaszubskich jeziorach zostaną zainstalowane urządzenia małej retencji
- Inwestycja ma pomóc zahamować negatywne zjawiska spowodowane suszami
- Łączny koszt prac przekracza 1,8 mln zł
Najważniejszym powodem realizacji inwestycji jest konieczność zahamowania niekorzystnych tendencji związanych w okresowym występowaniem suszy meteorologicznej i hydrologicznej na Pojezierzu Kaszubskim. Zadanie to jest ujęte w projekcie Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Jednocześnie tereny położone poniżej zastawek zabezpieczone zostaną przed skutkami gwałtownych ulew i roztopów, gdyż w projekcie przewidziano możliwość regulacji odpływu. W stanie obecnym wezbrane wody występują z koryt i podtapiają przyległe tereny – czytamy w komunikacie.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku podpisała już umowę na wykonanie zastawek i ich wyposażenia na odpływach z jezior: Hutowe ze Strugą Niedamowo i Żołnowo z rzeką Trzebiochą (gmina Kościerzyna), a także Czyżon ze Starą Rzeką (gmina Stara Kiszewa). Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykona firma MEL-KAN sp. z o.o. z Grudziądza.
Do połowy lutego br. mają zostać podpisane umowy na prace na odpływach jezior Wielkie Długie z rzeką Dłużnicą (gmina Kościerzyna), Dąbrowskie ze Strugą Golubską (gmina Stężyca) i Połęczyńskie z rzeką Wiercicą (gmina Somonino).
Realizacja inwestycji pozwoli zachować istniejące stosunki wodne. Urządzenia zabezpieczą jeziora przed obniżaniem się poziomu wody – takie zjawisko jest zagrożeniem dla bioróżnorodności w akwenach. Wzmocni się odporność lokalnych terenów na susze i powodzie.
Inwestycja przyczyni się do utrzymania obecnych warunków gruntowo-wodnych, a tym samym warunków przyrodniczych i użytkowych otoczenia jezior. Miejsca lokalizacji zastawek zostały określone podczas wizji terenowych i stanowią rozwiązania optymalne zarówno pod kątem prowadzenia robót, jak i efektów realizacji tego typu inwestycji – powiedziała Aleksandra Bodnar, dyrektor RZGW w Gdańsku.
Łączny koszt inwestycji przekroczy 1,8 mln zł. 85% tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego). Pozostałą część finansowania zapewniły Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz PGW Wody Polskie. Prace zostaną zakończone w sierpniu 2021 r.
Przeczytaj także: Mimo zimy, w części Polski panuje susza
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.