Podczas 42. Posiedzenia Sejmu, które odbędzie się w dniach 24-26 maja 2017 r. odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo wodne.
Fot. Shutterstock
Przypominamy, że dokument został skierowany pod obrady Sejmu 26 kwietnia br. Zgodnie z zapowiedziami resortu środowiska, nowe przepisy mają wejść w życie już 1 lipca br. To jednak uzależnione jest od toku prac legislacyjnych.
Nowe Prawo wodne
Projekt ustawy Prawo wodne ma na celu m.in. dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw. Ustawa powołuje nową jednostkę – Wody Polskie – która odpowiedzialna będzie m.in. za koordynowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej, a także pozyskiwanie środków finansowych na nie, w tym środków pozabudżetowych. Dodatkowo odpowiedzialna będzie za kwestie związane z administrowaniem wodami.
Branża o nowym projekcie Prawa wodnego
Jeśli chodzi o samo prawo wodne, to sytuacja wygląda tak: wszyscy rozumiemy, że nowe regulacje muszą się pojawić, natomiast największym problemem jest brak pewności planistycznej. Mamy obowiązki wynikające z ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę do budowania wieloletnich strategii inwestycyjnych. O wiele trudniej teraz dotrzymać tych warunków, jeżeli weszłyby rewolucyjne zmiany w zakresie kosztów. Nie wiem, czy tak skomplikowany system, jaki jest planowany w odniesieniu do ewidencji zużycia czy naliczania opłat, będzie możliwy do zastosowania płynnie, z dnia na dzień. Pewnym wyzwaniem jest też wprowadzenie regulatora taryfowego. Mam nadzieję, że powstanie w pełni profesjonalny, oparty na racjonalnych przesłankach urząd, który będzie po prostu badał koszty i zatwierdzał wieloletnie taryfy. I że będzie to urząd bądź agenda urzędu centralnego na szczeblu ponadgminnym. Bierzemy czynny udział w pracach zespołu legislacyjnego Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Jestem w nim przedstawicielem z ramienia Wodociągów Krakowskich, ale nie ukrywam, że zanim pojadę na takie posiedzenie, kontaktuję się z kolegami z Małopolski – powiedział Piotr Ziętara, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.
Pełna wersja rozmowy z Piotrem Ziętarą dostępna jest w nr 2/2017 czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”
ZOBACZ informacje o nowym Prawie wodnym w naszym temacie specjalnym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.