Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opublikowało wzory oświadczeń dla podmiotów obowiązanych do ponoszenia opłat za usługi wodne. Oświadczenia te dotyczą poszczególnych kwartałów, a obowiązek ich składania wynika z Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje weszły w życie 20 września br.
Obowiązek składania oświadczeń wynika z regulacji Prawa wodnego. Fot. Only background / Shutterstock
Oświadczenia dotyczą:
- poboru wód podziemnych do różnych celów,
- poboru wód powierzchniowych do różnych celów,
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, w tym wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni oraz wód zasolonych,
- odprowadzania do wód wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych w granicach administracyjnych miast,
- wydobywanie kamienia, żwiru i piasku oraz innych materiałów z wód powierzchniowych, w tym morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej oraz wód morza terytorialnego, a także wycinanie roślin z wód lub brzegu,
- poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych,
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi z chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych, charakteryzujących się poborem zwrotnym.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 552 ustawy Prawo wodne, oświadczenia należy składać w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału. Po raz pierwszy podmioty złożą takie oświadczenia za czwarty kwartał 2018 r., w terminie 1–30 stycznia 2019 r. Wzory oświadczeń zostały dostosowane do rodzajów usług wodnych i są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Wód Polskich – podała jednostka.
Wzory dostępne do pobrania są także tutaj.
Przeczytaj także: Nieprawidłowości w naliczaniu opłat za wodę i ścieki
Usługi wodne to określony rodzaj korzystania z wód, które polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, jak również podmiotom publicznym i tym, prowadzącym własną działalność gospodarczą możliwość korzystania z wód w zakresie większym niż powszechny?
W zależności od rodzaju, opłaty za usługi wodne mogą różnić się od siebie. Uregulowania należności wymagają następujące z nich:
- Pobór wód powierzchniowych lub wód podziemnych;
- Wprowadzenie ścieków do ziemi lub do wód;
- Odprowadzanie do wód:
- wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast;
- wód roztopowych lub opadowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast.
- Wprowadzanie do ziemi lub do wód ścieków z hodowli ryb, chowu oraz innych organizmów wodnych;
- Pobór wód powierzchniowych i podziemnych na potrzeby hodowli ryb, chowu, a także innych organizmów wodnych.
Ponadto opłaty za usługi wodne ponosi się również za szczególne korzystanie z nich:
- Podczas zmniejszania naturalnej retencji terenowej, będącej efektem wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej,
- wydobywania z wód powierzchniowych, w tym z morskich wód wewnętrznych wraz z wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej, a także wód morza terytorialnego, piasku, żwiru, kamienia oraz innych materiałów, jak również wycinania roślin z wód lub brzegu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.