Położony został też rurociąg o średnicy 1,4 m i długości 108 m, którym woda będzie wpływała do nowo budowanej stacji. Zmodernizowano istniejący wodociąg o średnicy 1,2 m i długości 1,2 km, który będzie odbierał wodę z nowej stacji.

Korzyści z budowy stacji ma odczuć większość mieszkańców stolicy i okolic. Dzięki nowej stacji woda w stołecznych kranach - jak zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - ma spełniać najwyższe standardy jakościowe, niezależnie od jakości wody ujmowanej z Wisły.

Umożliwią to procesy jej ozonowania, filtracji węglem aktywnym i natlenienia. Całkowicie zostanie wyeliminowany chlor, dziś używany do dezynfekcji wody. Zastąpią go minimalne dawki dwutlenku chloru. - Przez to woda będzie znakomitej jakości, czysta i smaczna. Śmiało będzie ją można pić prosto z kranu - zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK.

Nowa stacja ma być gotowa do końca 2010 r. Jej wykonawcą jest konsorcjum spółek: Mostostalu Warszawa, Seen Technologie oraz Energotechniki. Budowa pochłonie blisko 60 mln euro netto. Ponad połowa tej kwoty zostanie zrefundowana przez Unię Europejską. Prace mają nie być uciążliwe dla mieszkańców. Przez okres budowy stacji zakład wodociągowy ma działał jak zwykle, a woda nie tracić na jakości.