Jak poinformował PAP w piątek burmistrz Piwnicznej Edward Bogaczyk, przedsięwzięcie polega na wybudowaniu sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w polskich wsiach Wierchomla i Młodów Głębokie oraz miejscowościach Forbasy i Lucka na Słowacji.
Przedsięwzięcie będzie finansowane z unijnego funduszu transgranicznego Interreg, gdzie ma zagwarantowane 4 mln euro. Każdej ze stron przypadnie po połowie tej kwoty.

Według burmistrza, po zakończeniu tego przedsięwzięcia w przyszłym roku turystyczna gmina Piwniczna będzie w całości skanalizowana. W trudno dostępnych rejonach, gdzie poprowadzenie kanalizacji jest nieopłacalne, budowane będą przydomowe oczyszczalnie ścieków.  Władze gminy zaproponowały też przygranicznym słowackim miejscowościom Mniszek, Hranicne i Kremna, aby powiązać swoje systemy kanalizacyjne i przekazywać ścieki do gminnej oczyszczalni po polskiej stronie.

"Oni mają kanalizację, ale nie mają oczyszczalni ścieków, więc trafiają one do Popradu. Z kolei nasza oczyszczalnia spokojnie mogłaby przyjąć dodatkowe ścieki, a dostęp do niej od strony słowackiej jest prosty, trzeba wybudować tylko jedną przepompownię przy przejściu pod Popradem" - wyjaśnił burmistrz.
Według niego, przedsięwzięcie mogłoby zostać sfinansowane z unijnych środków transgranicznych. Polski samorząd czeka teraz na odpowiedź słowackich partnerów.