Obecnie w realizację inwestycji zaangażowane jest ponad 1000 osób i 18 dźwigów na placu budowy. W budowie zostało już wykorzystane 140 tys. m3 betonu. budowano już większą część koniecznych budynków i zaczyna się montaż pierwszych urządzeń, których uruchomienie nastąpi w grudniu. Niebawem rozpocznie się też burzenie starej części Czajki, a transport ścieków będzie się odbywał za pośrednictwem nowych obiektów, połączonych 40 km rur.

W pierwszej fazie ścieki zostaną poprowadzone przez kraty z sześciomilimetrowymi otworami i na nich zatrzyma się znaczna część dużych śmieci. Po tym wstępnym oczyszczeniu zostaną skierowane do tak zwanych osadników, gdzie nastąpi separacja cięższych zanieczyszczeń i wody. Następnie osady znajdą się w jednym z 10 bioreaktorów, gdzie zostaną poddane działaniu hodowanym tam bakteriom. Po tej fazie filtracji ścieki trafią do kolejnych zbiorników, gdzie zostaną oddzielone od mikroorganizmów, potem będą odwirowane, a osady spalone w spalarni osadów pościekowych. Oczyszczona woda na wysokości Kępy Tarchomińskiej zostanie wpuszczona z powrotem do Wisły.

Z końcem przyszłego roku Czajka będzie pracować pełną mocą. Obecnie jest tam oczyszczane 180 tys m3 ścieków w ciągu doby, jednak nowa oczyszczalnia będzie miała moce przerobowe na poziomie 435 tys m3.
W tym celu konieczne jest wybudowanie kolektora przesyłowego, łączącego oczyszczalnię z Wisłą na warszawskich Bielanach. Obecnie budowany jest odcinek od Czajki do rzeki. Pod koniec roku zostanie rozpisany przetarg na odcinek kolektora przebiegający pod Wisłą.

Koszt realizacji oczyszczalni to około 500 mln EUR. Dzięki tej inwestycji 100% miejskich ścieków w Warszawie będzie oczyszczone.