Odcinek tunelu na Manhattanie liczy 3 m średnicy i jest długi na 13,6 km. Prace tunelowe za pomocą maszyny TBM zakończono w maju 2010 r., a tunel oddano do użytku w październiku 2013 r. Jego realizacja była niezbędna, aby zapewnić ciągłe dostawy wody dla całego Manhattanu - każdego dnia dostarcza na Manhattan 350 mln galonów wody. Koszt budowy tego fragmentu oszacowano na około 2,7 mld USD.

Realizacja całego projektu wodnego w Nowym Jorku ma się zakończyć w 2021 r., kiedy tunel połączy dzielnice Brooklyn i Queens (II etap).

Nowojorski tunel nr 3 jest jednym z najbardziej złożonych i skomplikowanych projektów inżynierskich na świecie. Dzięki jego budowie możliwa będzie pierwsza w historii inspekcja, a także remont tunelu nr 1, który działa od 1917 r., jak również tunelu nr 2 z 1936 r. Pomimo że tunel nr 3 nie zastąpi tuneli nr 1 i 2, wzmocni on niezawodność systemu zaopatrzenia w wodę i poprawi jakość usług oraz ciśnienie w odległych dzielnicach miasta. 

Wieloetapowa inwestycja

Podobnie jak tunele nr 1 i 2, nr 3 rozpoczyna się w zbiorniku Hillview w Yonkers. Pierwszy odcinek tunelu nr 3 o długości prawie 21 km biegnie w kierunku południowym przez dzielnice Bronx, Manhattan i przez Central Park. Działa od 1998 r. Prace tunelowe przy budowie etapu drugiego zakończono w 2006 r. Składa się z on dwóch sekcji. Pierwszy etap odcinka Brooklyn/Queens zakończono w 2001 r., a drugi ma być gotowy w 2021 r. Druga sekcja to oddany właśnie odcinek na Manhattanie. Planowane są już kolejne etapy: trzeci i czwarty.