Kierownik projektu z Stockholm Vatten – Mats Ohlsson, podkreśla, że podczas prac w wykopie otwartym konieczne byłoby obniżanie poziomu wód gruntowych, co nie jest wymagane do stosowania metody Pipe Express®.  Dzięki temu firma wykonawcza oszczędziła zarówno czas, jak i pieniądze.  

W ramach projektu zrealizowanego w pobliżu Huddinge, w odległości około 10 km od Sztokholmu, technologię tę zastosowano na długości 1036 m do ułożenia 48-calowego (1219 mm) wodociągu. Wiercenia rozpoczęły się 22 lutego, a 5 marca cel zadania został osiągnięty. Podczas najbardziej wydajnej 12-godzinnej zmiany zainstalowano 221 m rurociągu. Około 60% czasu wykorzystano na prace spawalnicze i powlekanie rur.

Jak podkreśla Michael Lubberger z koncernu Herrenknecht, było to trzecie zastosowanie technologii, po wcześniejszej realizacji projektu pilotażowego w Holandii i późniejszego zadania w Tajlandii. Uważa, że ta metoda instalacji ma duży potencjał, a zainteresowanie nią wśród specjalistów na całym świecie rośnie.

Technologia Pipe Express®

Jest to innowacyjna, częściowo bezwykopowa technologia układania rurociągów liniowych blisko powierzchni bez potrzeby wykonywania szerokich wykopów. Umożliwia instalowanie pod ziemią rurociągów o średnicy 800–1500 mm. Technologia ta przynosi liczne korzyści. System zapewnia bardzo dużą wydajność układania gotowego rurociągu – nawet około 500 m/dzień. Przy stosowaniu tego rozwiązania nie ma potrzeby odwadniania terenu, więc można instalować rurociągi poniżej poziomu wody gruntowej. Kolejną istotną zaletą technologii jest możliwość 4-krotnego zmniejszenia placu budowy – szerokość placu budowy przy układaniu rurociągów tradycyjnymi metodami wynosi około 40 m, podczas gdy przy Pipe Express® wystarczy zaledwie 10 m. Dzięki temu technologia ta ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z konwencjonalnymi metodami budowy.