Proteobakterie Geobacter są nazywane "energetycznymi mikrobami" ze względu na ich zdolność do czerpania energii z przesyłu elektronów do elektrody zamiast konieczności oddychania tlenowego. W technologii "mikrobiologicznego ogniwa paliwowego" drobnoustroje rozkładają substancje organiczne na anodzie, uwalniając elektrony i jony wodoru. Elektrony następnie przemieszczają się do katody, wchodząc w reakcję z jonami wodoru i tlenu w celu wytworzenia wody i prądu elektrycznego. To budzi nadzieję na znaczną oszczędność energii w oczyszczaniu ścieków.

Instalacje oczyszczania ścieków mogą korzystać z tego źródła energii dla własnych potrzeb. Oznacza to, że mikroorganizmy Geobacter zużywają mniej energii dla siebie. W wyniku tego tworzą większe oszczędności energii w procesie utylizacji.

Oszczędności

Naukowcy szacują, że ta technologia może zmniejszyć energię potrzebną do oczyszczania ścieków o 80% w porównaniu ze sposobem konwencjonalnym.

Zakończenie projektu zaplanowano na marzec, a oczekiwana komercjalizacja technologii ma nastąpić w ciągu trzech lat. Testy technologii na szeroką skalę nie zostały jeszcze wdrożone, jednak rezultaty dotychczasowych prac są bardzo obiecujące, a efekty i wysoka skuteczność zostały potwierdzone w badaniach laboratoryjnych.

Technologia rozwijana jest pod patronatem powiązanej z rządem organizacji NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). Projekt prowadzi prof. Kazuhito Hashimoto z Uniwersytetu Tokijskiego, przy udziale prywatnych firm i jednostek akademickich: Sekisui Chemical, Panasonic, Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences oraz Uniwersytetu w Osace.