W ostatnich latach w Polsce nasiliły się gwałtowne zjawiska meteorologiczne, w tym m.in. intensywne opady deszczu, które powodują zalewanie ulic czy podtapianie budynków. W rozwiązaniu tego typu problemów pomagają właśnie np. ogrody deszczowe. „Przy okazji budowy ogrodu deszczowego chcemy spopularyzować ideę zatrzymywania i wykorzystania wody deszczowej w miejscu jej opadu" – dodaje Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.

Budowę ogrodu deszczowego w Olsztynie zaplanowano na najbliższą sobotę (15 września). Przy okazji tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się o zmianach klimatu czy zaletach i wpływie ogrodów deszczowych na zatrzymywanie, retencjonowanie i oczyszczanie wody w środowisku.

O budowie ogrodów deszczowych myślą także inne polskie miasta. Pod koniec sierpnia poinformowano, że wspierać wspólnoty mieszkańców, które zdecydują się założyć ogród deszczowy, będzie Gdańsk. „Przygotowujemy program Ekologiczna Rodzina, którego częścią jest właśnie wsparcie dla powstawania takich ogrodów” – mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Jak dodawała Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody,ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik”.

Z kolei naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowali „Katalog dobrych praktyk”, w którym można zobaczyć, co zrobić, by uniknąć lokalnych podtopień oraz jak wykorzystać wodę z deszczu z ulic i placów, obecnie odprowadzaną do kanalizacji.


„Nowoczesne rozwiązania zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, takich jak mulda chłonna, ogród deszczowy, wypustka uliczna, to założenia roślinne niewymagające wielkich nakładów pielęgnacyjnych. Wykorzystuje się w nich rośliny wieloletnie (trawy, byliny, krzewy oraz drzewa), które są w stanie przetrwać okresowe susze, jak również okresowe zalanie” – napisano w katalogu.

Tego typu wątki zostaną poruszone także w Zakopanem, w trakcie III Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”. Wszystkiego o Konferencji GWOR dowiesz się TUTAJ.

Przeczytaj także: Oto, co miasta powinny robić z wodą z deszczu