• Przepustowość oczyszczalni ścieków zmniejszy się z 7 668 m3/d do 4 133 m3/d
  • Zakład osiągnie wymagane wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych
  • Finansowanie inwestycji zapewnia pożyczka z NFOŚiGW w kwocie 40 mln zł

Problemy oczyszczalni

Przepustowość oczyszczalni ścieków w Gostyninie wynosi 7 668 m3/d, czyli 43 500 RLM (równoważnej liczby mieszkańców). Nieczystości do zakładu płyną systemem kanalizacyjnym, a część jest przywożona wozami asenizacyjnymi. Możliwości przetwarzania ścieków są za duże w stosunku do potrzeb aglomeracji, a obiekt nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. (w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych) w zakresie stężeń jednego z pierwiastków biogennych – azotu ogólnego.


Z tego powodu przedsiębiorstwo zrealizuje projekt „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gostyninie”. Środki na ten cel pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 40 mln zł.

Cele inwestycji

W wyniku inwestycji przepustowość oczyszczalni ścieków zostanie dostosowana do realnych potrzeb i liczby mieszkańców – po modernizacji obniży się do 4 133 m3/d (23 366 RLM). Dodatkowo obiekt osiągnie wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych zgodnych z limitami określonymi w prawie. Zostanie też zbudowana instalacja do autotermicznej stabilizacji i higienizacji osadów, by można było wykorzystać je na potrzeby gospodarstw rolniczych.

Modernizacja obiektów i nowe instalacje

Istniejące obiekty, takie jak budynek krat, zbiorniki retencyjne czy reaktor biologiczny, będą zmodernizowane, zaplanowano też budowę nowych instalacji: zbiornika uśredniającego ścieki dowożone, bloków oczyszczania mechanicznego, reaktorów biologicznych, instalacji autotermicznej stabilizacji i higienizacji osadów, wiaty magazynowej osadów, biofiltrów, komór pomiarowych ścieków oczyszczonych, sieci międzyobiektowych. Natomiast część istniejących elementów oczyszczalni zostanie zlikwidowana. Dotyczy to np. poletek osadowych.

Przeczytaj także: GIG z technologią innowacyjnego wykorzystania osadów ściekowych