Znajdujący się w Płocku największy polski kompleks rafineryjno-petrochemiczny będzie wykorzystywać oczyszczone ścieki komunalne – jako wsad do wody procesowej. PKN Orlen podpisał już w tej sprawie porozumienie z Wodociągami Płockimi, poinformowała Polska Agencja Prasowa.
Orlen
- Mniejszy będzie pobór wody z Wisły
- Projekt wpisuje się w Europejski Zielony Ład
Obecnie trwają pilotażowe prace. Poprzedzono je analizami m.in. technologii doczyszczania i zapisów regulacji prawnych. Poza tym wykonano badania wody surowej z Wisły oraz sprawdzono, którędy mógłby zostać poprowadzony rurociąg łączący płocką oczyszczalnię z głównym zakładem Orlenu.
Efektem projektu ma być m.in. zmniejszenie o 25% poboru przez Orlen wody z Wisły. Ponadto zamierzenie powinno mieć pozytywny wpływ na jakość wody w Wiśle, ponieważ oprócz zmniejszonego poboru wody przez koncern, także Wodociągi Płockie będą wprowadzać do rzeki mniej ścieków komunalnych. Nasz wspólny projekt to doskonały przykład domykania obiegu gospodarki surowcowej – mówi Andrzej Wachowski, dyrektor biura gospodarki wodno-ściekowej PKN Orlen.
Przy okazji parafowania porozumienia powołano zespół, który będzie prowadzić dalsze badania oraz przygotuje koncepcję zagospodarowania przestrzennego i zestawienie kosztów.
Projekt wpisuje się w Europejski Zielony Ład. To strategia Unii Europejskiej, w której położono duży nacisk na wykorzystanie zasobów. Inicjatywy i działania PKN Orlen, takie jak dzisiejsze porozumienie, to realne działania na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizacja strategii koncernu, który będzie neutralny klimatycznie już w 2030 r. – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych.
Przeczytaj także: Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.