Inwestycja w dużej mierze rozwiązuje trapiący Algier od lat problem deficytu wody pitnej. Wartość przedsięwzięcia ukończonego w ciągu zaledwie 24 miesięcy to 250 milionów dolarów. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych membran filtrujących i technologii odwróconej osmozy nowo otwarte zakłady mogą dostarczyć mieszkańcom Algieru nawet 200 tysięcy metrów sześciennych wody pitnej dziennie.

Algieria od wielu lat zmagała się z deficytem wody pitnej ze względu na fakt, iż zapotrzebowanie na wodę dla celów mieszkaniowych i przemysłowych znacznie przekraczało jej dostępną ilość. Na W ciągu ostatnich 25 lat ponad 2,5 miliona mieszkańców terenów wiejskich przeniosła się do stolicy kraju - Algieru, przyczyniając się do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na wodę w mieście. Nadwerężenie zapasów wody oraz zwiększenie obciążenia dla infrastruktury wodociągowej doprowadziło do sytuacji, w której część mieszkańców miało dostęp do wody zaledwie przez kilka godzin dziennie, a czasami tylko raz na trzy dni.

„Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w przedsięwzięciu takim jak zakłady Hamma Seawater Desalination Plant. Współpraca z Algierian Energy Company oraz rządem Algierii jest doskonałym przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, które przyczynia się do rozwiązania jednego z najbardziej palących problemów na świecie, jakim jest zapewnienie ludziom stałego i swobodnego dostępu do wody pitnej” - powiedział Jeff Garwood, prezes i dyrektor generalny GE Water & Process Technologies. „Działanie w skali globalnej, różnorodne możliwości finansowania oraz szeroka gama sprzętu, materiałów chemicznych i usług pozwalają GE przyczynić się do rozwiązania stale rosnących problemów z dostępem do wody na całym świecie. Oczekujemy, że w 2008 odnotujemy 80-procentowy wzrost liczby dużych projektów, takich jak zakłady Hamma. Z dużym optymizmem patrzymy w przyszłość i cieszymy się z tego, że możemy zaoferować naszym klientom na całym świecie tanie, wydajne i skuteczne rozwiązania w zakresie uzdatniania wody.” – dodał Garwood.

Zakłady Hamma Seawater Desalination Plant to pierwsza duża instalacja odsalania wody w Afryce Północnej, wykorzystująca proces odwróconej osmozy. Projekt jest prowadzony przez firmę Hamma Water Desalination SpA, która jest finansowana w 70 procentach przez General Electric, a w 30 procentach przez będącą własnością państwa spółkę Algerian Energy Company. Firma Overseas Private Investment Company, która wspiera amerykańskie przedsiębiorstwa w inwestowaniu na nowych i wschodzących rynkach zagranicznych, zainwestowała w algierską instalację sumę 200 milionów dolarów. Firma GE otrzymała również 25-letni kontrakt na obsługę i konserwację zakładów.

Otwarcie zakładów Hamma Seawater Desalination Plant to kolejny krok, dzięki któremu GE umocniło się na pozycji lidera na polu budowy dużych obiektów odsalania wody morskiej wykorzystujących zaawansowaną technologię membranową. Technologia odsalania GE jest obecnie wykorzystywana w ponad 1500 zakładach na całym świecie i dziennie udostępnia ponad osiem miliardów litrów wody używanej dla celów komunalnych, przemysłowych i rolniczych.