W zamontowanych komorach fermentacyjnych unieszkodliwiane będą osady pościekowe, które są najbardziej stałymi składnikami szczecińskich nieczystości. W wyniku procesów chemicznych będzie powstawał biogaz, a zwłaszcza metan.

Wizualnie zbiorniki te są bardzo widowiskowymi elementami całej konstrukcji, gdyż stanowią je dwie ogromne, białe kule z tworzywa sztucznego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w ciepłych miesiącach oczyszczalnia będzie funkcjonowała przy wykorzystaniu własnej energii.

W początkowej fazie działania do instalacji będzie kierowane 8 tys. m3 ścieków, czyli 12% pojemności zbiorników. Tuż po rozruchu oczyszczanie będzie polegało tylko na usunięciu części stałych, a po 6-8 tygodniach skuteczność będzie na poziomie 40-60%.

W 2004 r. podpisano kontrakt na budowę oczyszczalni ,,Pomorzany". Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: WTE Wassertechnik GmBH z Essen, Polimex Mostostal Siedlce i OTV S.A. Saint Maurice z Francji. prace rozpoczęto jesienią 2005 r.
Pierwotny plan polegający na oddaniu obiektu w 2008 r. nie powiódł się, a przyczyną tego była konieczność wzmocnienia gruntu. W efekcie grunt uzbrojono za pomocą wbicia w niego 120 km pali i kolumn żwirowych a każdy z tych elementów miał długość 18-20 mb. Ponadto czas realizacji kontraktu przedłużył się ze względu na problemy techniczne dotyczące jednego z trzech nowych biobloków o pojemności 50 tys m3, który nie przeszedł próby szczelności.
Koszt inwestycji oszacowano na 47 mln EUR.