Odpowiedni dokument został podpisany w ubiegły piątek przez wojewodę mazowieckiego. Dzięki temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji może zająć się przygotowaniem odpowiedniego projektu, który będzie gotowy w ciągu miesiąca. Następnym etapem będą starania  o pozwolenie na budowę m.in. 600 m kolektora z rurami o średnicy aż 2,8 m, które znajdą się 13 m pod dnem rzeki w pobliżu mostu Północnego.

Łącznie z rurami, przy ul. Farysa na Młocinach powstanie podziemna pompownia ścieków, a na Tarchominie komora odbiorcza przy ul. Świderskiej. Trzeba jeszcze ogłosić przetarg na wykonawcę tej części zadania.

Według warunków postawionych przez Unię Europejską, w znacznym stopniu dofinansowującą prace, całość powinna być gotowa w przyszłym roku. Będzie to jednak niemożliwe. Władze Warszawy starają się, aby dotacja została podzielona na dwie części. Od zeszłego roku trwa rozbudowa oczyszczalni przy ul. Czajki w Choszczówce, za ok. 300 mln zł powstaje też prawobrzeżny fragment kolektora na ścieki, który połączy się z rurą pod Wisłą - czytamy w "Gazecie Wyborczej".