Przy modernizacji śremskiej oczyszczali zastosowane zostały zaawansowane metody filtracji i wytrącania azotu, dzięki czemu jego zawartość w ściekach zmniejszy się o połowę. Wytrącone w procesie oczyszczania biogazy są magazynowane w specjalnych do tego celu zbiornikach, by potem wytwarzać z nich energii elektryczną i cieplną. Przyczyni się to w znacznym stopniu do oszczędności związanych ze zużytą energią na oczyszczanie ścieków, bo aż o 80 %. Mieszkańcy, którzy korzystają z oczyszczalni nie będą musieli również płacić więcej za odprowadzanie nieczystości. Ponadto ścieki, jakie z oczyszczalni trafiają do rzeki Warty będą znacznie czystsze, na czym skorzysta środowisko naturalne.

Podwyższenie przepustowości w nowym obiekcie do 8 tys. m3 na dobę powoduje, że możliwe będzie rozbudowywanie sieci kanalizacyjnej w miejscowościach, z których oczyszczalnia przyjmuje i będzie przyjmować ścieki.

Pieniądze na modernizację oczyszczalni pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Gminy Śrem i środków własnych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Śremie.

W Śremie już planowana jest kolejna inwestycja polegająca na budowie suszarni bio-osadu, jaki powstaje ze ścieków. Osuszony osad w postaci granulatu będzie przeznaczany na sprzedaż.