Od 12 lat przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych, oczyszczalni ścieków oraz firm związanych z branżą spotykają się na Sympozjum WOD-KAN-EKO, organizowanym przez firmę BMP oraz dwumiesięcznik Ochrona Środowiska. Spotkanie na stałe wpisało się już w kalendarz imprez branżowych, poświęconych gospodarce wodno-ściekowej.

Uroczystego otwarcia Sympozjum dokonał redaktor naczelny BMP – Andrzej Igras. Następnie głos przejął prof. dr inż. Marek Gromiec, który uroczyście wręczył statuetkę Złotej Czapli prezesowi MPWiK w m.st. Warszawie – Henrykowi Brzuchaczowi. Prezes podkreślał, że MPWiK realizuje obecnie ok. 1000 zadań na kwotę ok. 5,8 mld zł.

Prelegentem, który jako pierwszy wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością, był Antoni Tokarczuk – dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, który podkreślał powagę sytuacji związanej z ewentualnym niedopełnieniem przez Polskę wymagań stawianych przez Unię Europejską. „Czekają nas wielomilionowe zadania inwestycyjne na miarę stulecia. Musimy je wykonać, bo w przeciwnym wypadku czekają nas ogromne kary finansowe” -przekonywał. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wystąpienia Klary Szatkiewicz – prezydenta EUREAU a jednocześnie przedstawiciela Biura organizacji i zarządzania MPWiK Warszawa, na temat systemów bezpieczeństwa wody w polskich miastach. Prezentacja Bogny Wichrowskiej o nowelizacji oraz skutkach rewizji Dyrektywy 98/83/WE dla przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych wzbudziła na sali wiele emocji. O zawodności infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej mówił prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej.

Drugi blok tematyczny sympozjum dotyczył zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem wod-kan a także finansowaniem inwestycji. W tej części swoje oferty przedstawili m.in. Piotr Zdulski z BOŚ-u oraz Grzegorz Dziarski z Biura Konsultacyjnego, po którego wystąpieniu rozwinęła się wśród zgromadzonych na sali burzliwa dyskusja. Po wykładach i prezentacjach czekała na prelegentów i zebranych gości kolacja, podczas której wręczona została nagroda „Klucz do Sukcesu” na „Najlepszy produkt/urządzenie dla branży WOD-KAN 2009”. Statuetkę za Dehydrator Elektroosmotyczny ELODE odebrał prezes firmy Krevox – Tadeusz Krężelewski. Wieczór uświetnił zespół muzyczny.

Drugiego dnia sympozjum poruszano niezmiernie ważne kwestie, dotyczące zarządzania nowoczesnymi przedsiębiorstwami wod-kan, przykładami wdrożeń innowacyjnych rozwiązań a także infrastruktury w branży oraz technicznej odnowy sieci i innowacjach z tym związanych.  O usprawnieniu procesów biznesowych na przykładzie wdrożenia systemu IFS Applications w MPWiK Wrocław mówiła Elżbieta Prusak i Piotr Borowski z IFS. Z wielką ciekawością zebrani wysłuchali referatów na temat bezwykopowej renowacji sieci, o której mówił Paweł Nurzyński z Per Aarsleff oraz o mikrotunelowaniu jako akceptowanej technologii budowy kolektorów ścieków w zwartej zabudowie miejskiej, które przedstawił Jacek Lesiecki z Hobas System Polska. „Takie działanie jest obecnie realizowane na terenie Warszawy na zlecenie MPWiK-u” – mówił Lesiecki. O innowacjach w systemach automatyki oraz o układach elektroenergetycznych zastosowanych w MPWiK m. st. Warszawy mówili jego przedstawiciele.

W ostatnim panelu dyskusyjnym, odnoszącym się do utylizacji i wykorzystania osadów ściekowych, prym wiedli naukowcy: prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, który przedstawił sposoby unieszkodliwiania osadów ściekowych metodą stabilizacji tlenowej i tlenowo-beztlenowej oraz dr inż. Andrzej Butarewicz, który bardzo obrazowo przedstawił bakterie, mogące powodować zagrożenia sanitarne w osadach ściekowych. Uzupełnieniem programu sympozjum była wycieczka na teren Zakładu Wodociągu Centralnego MPWiK w m.st. Warszawie. Jej uczestnicy w przekroju historycznym dowiedzieli się jak na przestrzeni lat powstawał ten niebagatelnych rozmiarów obiekt.

Do wysokiego poziomu imprezy przyczyniło się Ministerstwa Środowiska, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, firma Krevox, goście, prelegenci oraz Honorowy Gospodarz XII Sympozjum Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO 2009 - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Dzięki nim wszystkim mogliśmy spotkać się, wymienić poglądy a także zdobyć nowe doświadczenia w jakże ważnej i istotnej materii, jaką jest gospodarka wodno-ściekowa i ochrona środowiska. Do zobaczenia za rok.