Przewidziane projektami oczyszczalnie chemiczne będą wykorzystywały specjalnie zaprojektowane instalacje membranowe, które pozwolą na odpowiednie rozdzielenie składników zanieczyszczeń. Instalacje zostały tak zaprojektowane, by wydajnie pracowały przy ściekach o dużym zasoleniu, jakie występuje w tego rodzaju zakładach. Zatężenie ścieków na membranach pozwoli na ograniczenie kosztów eksploatacji oraz zmniejszenie ilości odpadów. Nowoczesne niskotemperaturowe technologie wyparne będą również redukować ilość odpadów, a jednocześnie będą pobierać mniej energii, niż tradycyjne instalacje. Woda będzie wracać do obiegu produkcyjnego zakładów, co spowoduje znaczną jej oszczędność. Nowe technologie przyczynią się do zmniejszenia ilości wytwarzanych zanieczyszczeń, jakie potem zostaną zutylizowane.

„Instalacje do oczyszczania ścieków z galwanizerni z pełnym odzyskiem wody (tzw. zero zrzutu) należą do jednych z najdroższych i najbardziej skomplikowanych instalacji tego rodzaju. Nie przypadkowo prawie wszystkie takie instalacje są realizowane w przemyśle lotniczym. Wynika to bowiem z wysokich wymagań technologicznych obowiązujących w tym przemyśle oraz konieczności stosowania w galwanizerniach wody o wysokiej jakości. Jej produkcja ze ścieków pogalwanicznych stanowi przy okazji rozwiązanie problemu odpadów z zawartością toksycznych zanieczyszczeń, w tym zwłaszcza metali ciężkich” – powiedział dr inż. Paweł Pietraszek, Dyr. Ds. Technologii PP-EKO sp. z o.o.

Zakład Hispano Suiza Polska produkuje części do silników lotniczych. Rozwój produkcji spowodował, że dotychczasowa instalacja, służąca oczyszczaniu ścieków przestała być wydolna. Dlatego modernizowana jest oczyszczalni. WZL nr 2 Bydgoszcz, obsługujące i modernizujące kompleksowo sprzęt lotniczy, budują od podstaw swoje instalacje do oczyszczania. Obie inwestycje będą w wysokim stopniu nowoczesne, ponieważ wdrażane technologie stosuje się na świecie nie dłużej niż rok albo ich stopień rozprzestrzenienia w danej branży nie przekracza 15%. 
Zakończenie rozbudowy oczyszczalni w Sędziszowie Małopolskim zaplanowano na marzec 2010 r. Kwota, jaką pochłonie realizacja projektu to około 4 mln zł. Oczyszczalnia ścieków w zakładach w Bydgoszczy zostanie zakończona w marcu 2011 r.. Na ten cel wydane zostanie około 8 mln zł. W obu przypadkach projekty będą dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 30%.