Impreza, odbywająca się w budynku Stalexportu przy ul. Mickiewicza, połączona była z II-gą ogólnopolską konferencją pt. „Inżynieria Sanitarna w budownictwie i infrastrukturze – gospodarka wodno-ściekowa i ekologia” oraz uroczystą Sesją Jubileuszową z wieczorem inżynierskim w drugiego dnia.

Inżynieria sanitarna to dziedzina specjalistyczna zarówno w zakresie inżynierii, jak i przepisów prawa. Zajmuje się ona rozwiązywaniem problemów związanych m. in. z uzdatnianiem wody pitnej, oczyszczaniem i odprowadzaniem ścieków sanitarnych, wód deszczowych, wentylacji, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń użytkowych czy oczyszczania odprowadzanych do atmosfery gazów spalinowych. Inżynieria sanitarna ma na celu podnoszenie warunków życia, higieny osobistej a także ochronę przed degradacją środowiska naturalnego. Popularyzacją wiedzy na ten temat zajmuje się działające już od 90 lat Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne PZITS. Jako że specyfika tej dziedziny wymaga dużej znajomości specjalistycznej wiedzy technicznej oraz znajomości przepisów prawa, w programie tegorocznej konferencji „Inżynieria Sanitarna w Budownictwie i Infrastrukturze – Gospodarka Wodno-ściekowa i Ekologia” starano się wyczerpująco przedstawić oba te zagadnienia.

Poruszone zostały m. in. kwestie:
- przepisów budowlanych inwestycji liniowych inżynierii sanitarnej;
- metod obliczeniowych i elementów wyposażenia kanalizacji podciśnieniowej;
- systemów odprowadzania wód opadowych;
- prawnych aspektów zarządzania siecią kanalizacyjną;
- metod bezwykopowych realizacji i renowacji sieci kanalizacyjnych;
- renowacji sieci kanalizacyjnych z wykorzystaniem wykładzin wewnętrznych;
- metod obliczeniowych dla kanalizacji deszczowej oraz systemów zagospodarowania wód opadowych;
- zarządzania siecią kanalizacyjną;
- renowacji rurociągów ciśnieniowych;
- ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym;
- zastosowania technologii czasowego upłynniania gruntów w robotach kanalizacyjnych;
- metod utylizacji osadów na oczyszczalni ścieków;
- nowoczesnych technik oczyszczania wody i ścieków;
- produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych biogazu.

Jednym z tematów konferencji był również Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, który ma na celu poprawę atrakcyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej, przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podpisał w ramach tego programu porozumienie z Ministrem Środowiska. Omówione zostały postanowienia tej umowy, m. in. dwie osie priorytetowe WOŚiGW, którymi są gospodarka wodno-ściekowa oraz gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Zaprezentowana została również lista przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Katowicach na rok 2010.

Wieczór inżynierski, który odbył się po zakończeniu konferencji, był okazją do wymiany poglądów na temat nurtujących środowisko branży sanitarnej problemów. Natomiast 7 listopada odbyło się zwiedzanie przebudowanej oczyszczalni ścieków „Śródmieście” oraz poziomu 170 i 320 Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Z okazji tak doniosłego jubileuszu Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych w Polsce w imieniu naszego wydawnictwa serdecznie gratulujemy stowarzyszeniu jego długoletniej działalności na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu wszystkich zagadnień inżynierii sanitarnej i życzymy dalszych sukcesów.