Na cztery dni Poznań zamienił się w europejskie centrum informacji związanej z ekologią, efektywnym wykorzystaniem energii oraz gospodarką odpadami i recyklingiem. Targi były też okazją dla miast, gmin i regionów do promowania swoich walorów wśród osób zainteresowanych inwestycjami.

Swoją ofertę na targach w Poznaniu zaprezentowało łącznie 900 firm i instytucji z 23 krajów, m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Litwy, Niemiec, Nigerii, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ekspozycję uatrakcyjniły oficjalne wystąpienia narodowe, zorganizowane pod patronatem agencji bądź instytucji rządowych, które przedstawiły kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. Swoje ekspozycje przygotowały: Austria, Dania, Francja, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia i Szwajcaria. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją targów POLEKO objął minister środowiska, prof. Maciej Nowicki.

W tym roku po raz drugi odbyły się Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, gdzie profesjonaliści mieli okazję spotkać dostawców techniki i technologii komunalnej. Do tandemu POLEKO i KOMTECHNIKI dołączyły tym razem Targi Dla Gmin, Miast i Regionów GMINA, będące forum wymiany informacji pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym.

Przez cztery dni ekspozycję Targów Poznańskich odwiedziło ponad 21 000 gości z Polski i zagranicy. Mieli oni okazję zapoznać się z prezentowanymi przez wystawców licznymi nowościami, których w tym roku przygotowano kilkaset. Program ponad 50 ciekawych debat, seminariów i konferencji okazał się dobrym dopełnieniem tej interesującej ekspozycji.

Dwudniową konferencję „Gospodarka odpadami – szanse, zagrożenia i nowe technologie” przygotowało w trakcie targów Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przedstawiono tam m. in. stan wdrażania projektów z zakresu gospodarki odpadami, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, planowane zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami oraz rozwiązania systemowe w zakresie gospodarki odpadami w innych krajach. „Gospodarka odpadami – uwarunkowania i wyzwania” to także temat 13. Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego. Podczas zjazdu zaprezentowany został m. in. sposób, w jaki Ministerstwo Środowiska chce rozwiązać kwestię organizacji nowego sposobu gospodarowania odpadami. Tematyce odpadów poświęcono także doroczną debatę organizowaną w trakcie POLEKO. Tym razem tematem dyskusji była „Energia z odpadów – wymysł czy konieczność”. Pozyskiwanie energii z odpadów, jako alternatywy dla paliw kopalnych, ma ogromne znaczenie dla redukcji ilości odpadów na składowiskach i walki z globalnym ociepleniem. Tej samej tematyki dotyczyło seminarium „Energy – from – Waste: what goes in? What comes out?” zorganizowane przez European Suppliers of Waste to Energy Technology. Salonowi Recyklingu - ekspozycji specjalnej, gdzie wystawcy prezentowali technologie i urządzenia do odzysku i przetwarzania odpadów, towarzyszyło Forum Recyklingu. Tematy tegorocznego Forum to: odzysk i recykling odpadów opakowaniowych, odpady niebezpieczne - zbiórka i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. Salon Czystej Energii, jedna z największych w kraju imprez targowych poświęconych technologiom i produktom związanym z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, odbyła się już po raz dziewiąty.

Ważnym tematem targów była także gospodarka wodno-ściekowa. W tym roku jednym z głównych wydarzeń tego sektora na targach była konferencja Waterworks Forum 2009, organizowana przez firmę Aquanet i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak znaleźć „złoty środek" między interesami inwestorów i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. W tym celu do dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, inwestorzy oraz przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także specjaliści z dziedziny prawa, podatków, wycen.

Targom towarzyszyły również ciekawe pokazy, a wśród nich City Truck Show, gdzie prezentowano możliwości pojazdów i sprzętu komunalnego. Targi w Poznaniu były okazją do wyłonienia najciekawszych i najbardziej innowacyjnych produktów. W tym roku jury przyznało łącznie aż 14 prestiżowych Złotych Medali Międzynarodowych Targów Poznańskich.