Jak informuje Gazeta Wyborcza, w związku z budową podziemnego magazynu gazu w pokładach soli, w ciągu najbliższych 12 lat do Zatoki Puckiej może dostać się nawet 5 milionów ton soli. W rozmowie z Gazetą Jan Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie zauważa, że zwiększenie poziomu zasolenia może być niezauważalne dla bałtyckiej fauny i flory. Warunkiem koniecznym jest jednak prawidłowe wymieszanie zrzucane solanki z woda morską.
Zatoka Pucka Fot. inzynieria.com
Według profesora kłopotem jest fakt, że zrzut z instalacji odprowadzających zaplanowano do obszaru najmniej dynamicznego pod względem mieszania się wody a jednocześnie najbardziej cennego przyrodniczo.
PGNiG zapewnia, że solanka będzie za pomocą specjalnych dyfuzorów i pod ciśnieniem mieszana z morską wodą i nie powstanie ryzyko dla środowiska morskiego. Jednocześnie dodaje, że większe negatywne oddziaływanie na środowisko przyniosłoby budowanie rurociągu odprowadzającego solankę do otwartego morza, bowiem realizacja takiego rurociągu wymagałaby budowy infrastruktury na obszarach objętych ochroną.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.