Rozbudowa oczyszczalni ścieków i ułożenie rur kanalizacyjnych w Wołominie i Kobyłce pochłonęły ponad 54 mln EUR. Dzięki zmodernizowanej oczyszczalni dostęp do kanalizacji zyskały tysiące mieszkańców.
Kluczowym elementem projektu była rozbudowa oczyszczalni Krym, do której płyną ścieki z obu gmin: Wołomina i Kobyłki. Prace trwały dwa lata. Jak informuje Życie Warszawy, powstały tam dwa nowe ciągi technologiczne, które zwiększą przepustowość oczyszczalni z 7,5 tys. do 12 tys. m3. Ciągi działają niezależnie od siebie, więc w przypadku awarii jednego z nich oczyszczalnia będzie działać normalnie. Zmodernizowana oczyszczalnia została w dużej mierze zautomatyzowana. Oczyszczalnię wyposażono też w instalację do produkcji biogazu z odpadów ściekowych. Posłuży on do napędzania urządzeń oraz ogrzewania budynków na terenie oczyszczalni.
W sierpniu odbył się rozruch technologiczny. Testy \wykazały, że parametry ścieków były znacznie lepsze od wymaganych. To oznacza mniejsze zanieczyszczenie rzeki Długiej, która wpada do Zalewu Zegrzyńskiego. Stanowi on źródło zaopatrzenia w wodę dla części Warszawy.
W ramach inwestycji wybudowano ponad 180 km sieci kanalizacyjnej w Wołominie i Kobyłce. Przedtem tylko 4% domów w Kobyłce było przyłączone do sieci. Teraz ta liczba wzrośnie do 81%. Z kanalizacji będzie mogło korzystać 15,5 tys. mieszkańców. W Wołominie dostęp do kanalizacji miało 78% mieszkańców, a teraz ma 84%. Dzięki temu poprawę odczuje 2,4 tys. mieszkańców. Za to o na terenach wiejskich skanalizowanych było tylko 5% domów, a teraz będzie już połowa.
Warta ponad 54 mln EUR wspólna inwestycja obydwu gmin została w połowie sfinansowana z pieniędzy unijnych. Udało się uzyskać 27,5 mln EUR, czyli 51%.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.